Alexa Site Sıralaması Güvenilir mi?

Alexa ile ilgili internette bir çok soru varken bir çok cevapta bulunuyor. Site sahiplerinin ve reklam verenlerin aklına ilk gelen sorulardan birisi 'Alexa site sıralaması güvenilir mi?' oluyor. Peki Alexa nedir? Alexa Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Medya 29.01.2021, 17:55 30.01.2021, 00:23
Alexa Site Sıralaması Güvenilir mi?

Alexa site sıralaması güvenilir mi? Sorusun yanıtını hemen başta verelim: Öncelikle doğru ve güvenilirdir denilebilir. Ancak bazı kullanıcılar ücretli olarak bu işi yaptıkları da bilinmektedir. Ancak bu iş için ücret ödenmesine hiç gerek yoktur. Yani ücretsiz Alexa sıralama işlemleri en iyisidir.

Alexa nedir? sorusunun cevabı ile devam edelim. 1996 yılında ABD merkezli olup amazon.com tarafından yönetilmekte olan bir internet sitesidir. Aynı şekilde diğer sitelerin trafikleri hakkında bilgi veren bir site olarak tanınıyor. Sağladığı site istatistik bilgilerini ve sitelerinin sıralamasını kullanıcılara sunan bir hizmet sağlıyor. Sonuç olarak sitenin Alexa sırası ne kadar iyiyse, web site kaliteli ve başarılı olarak görülmektedir. Alexa kimin? Sorusunun kısaca cevabı dünya devi amazon firmasıdır. Şimdi Alexa sıralama işleminin nasıl yapıldığı konusuna geçebiliriz.

Alexa Sıralaması Nedir?

Herhangi bir haber, blog ve web sitesinin ne kadar kullanıcı tarafından ziyaret edildiği, ziyaret sıklıkları, siteyi ziyaret edenlerin site geçirdikleri ortalama sürelerin bilgileri reklam verenler tarafından önemli detaylar sunuyor. Böyle olunca Alexa nasıl sıralama yapar? Sorusu akıllara geliyor. Son günlerde merak edilen Alexa Nedir ne işe yarar diye merak eden kullanıcılar için kısaca detayları aktaralım.

Sitelerin ticari değerlerinin ölçülmesinde önemli etkiye sahip olan Alexa bazı kriterlere göre sıralama işlemi yapıyor. Bu kriterler arasında organik ziyaretçi sayıları, site içerisinde geçirilen ortalama süreleri, içeriklerin popülerliği gibi konular yer almaktadır. Alexa sıralaması faydaları arasında sitelerin reklam verenler tarafından öne çıkmasını sağlaması yer alıyor.

Alexa sıralaması kavramının diğer kullanımı da Alexa Rank olarak biliniyor. Bu sıralamalar son 3 aylık dönem içerisindeki verileri dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Web sitesi üzerine hangi kaynaklar üzerinden gelindiği ve sayfa görüntülenme sıklıkları gibi verilerle hazırlanmaktadır.

Alexa Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Öncelikle Alexa, web site yöneticilerinin sitelerinin daha fazla ziyaretçiye ulaşmaları konusunda öneriler sunmaktadır. Aynı şekilde rakip sitelerle çeşitli kıyaslamalar yapmalarına imkan sağlıyor. Bu yüzden Alexa SEO ilişkisi nedir? Sorusu ortaya çıkıyor. Site sahiplerinin en önemli çalışmalarını yürüttükleri konuların başında SEO gelmektedir. Alexa sitesi SEO konusunda da bir çok avantajı bulunuyor. Tüm arama motorlarından gelen ziyaretçi istatistiklerini sunan Alexa, anahtar kelime fikirleri sunarak SEO konusunda site sahiplerine yardımcı olur.

Aynı zamanda SEO için doğru anahtar kelimelerin belirlenmesini sağlar. Siteler için backlink performansı gibi verileri elde edilme imkanını da sağlıyor. SEO konusunda uzun vadede başarı isteyenler için benzersiz fırsatlar sunuyor.

Alexa Sıralama Yükseltme Yöntemleri

Diğer önemli soruların içerisinde Alexa sıralaması nasıl düşer? Diğer bir deyimle Alexa yükseltme nasıl yapılır? Soruları yer almaktadır. Sitelerin Alexa sıralamasının düşmesi için ilk olarak ziyaretçi trafiğinin artması gerekiyor. Aynı zamanda web site ziyaretçilerinin geçirdikleri ortalama süreninde fazla olması gereklidir.

Alexa sıralama düşürmek için kullanıcı dostu içerikler ve ziyaretçilerin artması gereklidir. SEO çalışmaları ile sitenizin gelişiminizi artırmanızda önemli detaylar arasında yer almaktadır. Siz sitenizi arama motorlarında üst sıralama çıkarmak için tüm detayları yaptığınızda Alexa sıralama yükseltme işleminiz de hızlıca sonuca ulaşacaktır.

Alexa sıralama yöntemleri arasında organik ziyaretçi sayısını artırmak geliyor. Kalıcı bir Alexa değerine ulaşmak için oldukça önemlidir. 'Alexa sıralamam nasıl düşer' diye düşünüyorsan öncelikle sitenizde özgün ve kaliteli içerikler olmalıdır. Sitenizin kullanıcılar tarafından gezinme işlemlerinin kolay olması da gereklidir. Sitenizdeki içeriklerinizin sosyal medya etkileşimlerinin fazla olması da Alexa sıralamanızı düşürmenize yardımcı olur.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)