Alexa

Baraj Yüzde 5'e Çekilecek!

Bahçeli ile Başbakan Yıldırım arasında geçen görüşmenin detayları ortaya çıkmaya başladı. seçim barajının yüzde 5'e düşürülmesi konusunda anlaşma sağlandığını ifade edildi.

Baraj Yüzde 5'e Çekilecek!
banner327

Haber Türk Gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşe yazısında Devlet Bahçeli ile Başbakan Binali Yıldırım arasındaki görüşmeyi yazdı.

Binali Yıldırım ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin dünkü görüşmesi TBMM’de 2 Mayıs Salı gününden itibaren ele alınacak Anayasa değişikliğine ilişkin uyum yasaları üzerine olduğunu; yol haritası belirlendiğini belirtti.


AK Parti'nin Siyasi Partiler Yasası üzerinde düzenleme yapmayı hedeflediğini belirten Sarıkaya, yeni yapıda iktidar ve ana muhalefet kavramları kalmayacağını,
Parlamentoda da Bakanlar Kurulu, gensoru, sözlü soru gibi sistemler olmayacağını, komisyonların genel kurulun önüne geçeceğini belirtti..


Sarıkaya örnek vererek; "bugüne kadar ana muhalefet partisi Anayasa Mahkemesi’nde dava açma hakkına sahipken, değişen Anayasa ile bu hak “Meclis’te en fazla üyeye sahip iki siyasi parti grubuna” ait olacak." dedi.


600’e çıkan milletvekili sayısına uygun seçim çevresi geleceğini belirten Sarıkaya; MHP'nin dar bölgeye sıcak bakmadığını; daraltılmış bölgeye ise olumlu baktığını yazdı.


Eğer bu yönde bir değişim olursa, örneğin mevcutta 2 bölge olan Ankara’nın, muhtemel ki milletvekili sayısı 32’den 35’e çıkacak.
Bu durumda 2 yerine 7 milletvekilinden oluşan 5 daraltılmış bölgeye ayrılacak.


Ancak daraltılmış bölgelerde, 1980’li yıllarda uygulanan Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen “bölge barajı” uygulamasının yeniden getirilip getirilmeyeceği de tartışma konusu.


Çünkü iki parti seçim barajının yüzde 5’e inmesinde anlaşmış gibi görünüyor.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2017, 16:27
YORUM EKLE