'Basın Kartları Yönetmeliği yok hükmündedir'

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Kartları Yönetmeliği’nde iktidara uygun ve demokrasiye aykırı bir değişiklik yapıldığını iddia etti.

Medya 25.08.2015, 15:40 25.08.2015, 15:46
'Basın Kartları Yönetmeliği yok hükmündedir'

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Basın Kartları Yönetmeliği’nde iktidara uygun ve demokrasiye aykırı bir değişiklik yapıldığını iddia ederek, yönetmeliğin yok hükmünde olduğunu belirtti.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM)’nce Basın Kartları Yönetmeliği’nde iktidara uygun ve demokrasiye aykırı bir değişiklik yapıldığını iddia ederek, yönetmeliğin yok hükmünde olduğunu savundu.

Resmî Gazete’de bugün yayımlanarak yürürlüğe yönetmeliğin en dikkat çekici maddesinin, mevcut Basın Kartları Komisyonu yapısının tamamen değiştirilerek, bağımsız ve meslek ilkeleri doğrultusunda hareket eden kurumların, yok edilerek komisyon dışına itilmesi olduğu belirtildi. 2001 yılında yürürlüğe giren yönetmelikle 13 kişiden oluşan Basın Kartları Komisyonu 15 kişiye çıkarıldı ancak TGF ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin komisyondaki temsilleri kaldırıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın üç temsil hakkı da bire düşürüldü. Yönetmeliğe göre 15 kişiden oluşacak Basın Kartları Komisyonu tarafından alınacak kararlar, genel müdür onayının ardından yürürlüğe girecek.

Konuyla ilgili olarak TGF Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Genel Başkan Vekili Yılmaz Karaca, BYEGM tarafından yapılan yönetmelik değişikliğinin, mevcut komisyonu lağvetme ve gazetecilerin seslerini susturmak amacı taşıdığını söyledi. Karaca, yönetmelik değişikliğinin tamamen siyasi olduğunu ve devletin kurumlarını, iktidarın istekleri doğrultusunda dizayn etmenin bir parçası olduğunu savunarak, iptali için kanuni yollara başvuracaklarını kaydetti.

TGF Genel Başkan Vekili Karaca tarafından yapılan açıklama şöyle: “Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, 'tarihi' bir yönetmelik değişikliğine imza attı! 94 gazetecinin sürekli basın kartını onaylamamak için yaklaşık 9 aydır toplanamayan komisyon, kısa bir süre önce ‘yoğun başvuru’ gerekçesiyle ertelenmişti. Bu yönetmelik değişikliği ile birlikte ertelemenin asıl amacı da ortaya çıkmış oldu. Bu değişiklik tamamen siyasi bir karardır ve iktidarın, devletin kurumlarını ‘dizayn’ etme amacının somut bir göstergesidir. Basın Kartları Komisyonu’nda bir üye ile uzun yıllardır temsil edilen Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve dolayısıyla Anadolu medyası, son değişiklikle birlikte yok sayılmıştır. Komisyonun üye sayısı 13’ten 15’e çıkarılmış fakat içi boşaltılmış, komisyondaki muhalif görülen isimler ve kurumlar sistem dışına itilmiştir. Basın Kartları Komisyonu’nun bu üye yapısı, iktidarın ve onun emrindekilerinin tek ses istediğinin bir göstergesidir. Devletin bütün kurumları ‘dizayn’ ediliyor, dik duruş sergileyenler, kendilerinden olmayanlar birer birer yok ediliyor. Bu büyük bir demokrasi ayıbıdır. Demokrasinin, çok sesliliğin, farklı düşüncenin teminatı olması gereken siyasi iktidar ve onun emrindekiler, ne yazık ki demokrasinin kökünü kazıyorlar. Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak, 76 basın meslek örgütünü ve federasyona bağlı 20 binden fazla gazeteciyi yok sayan bu kararı kabul etmemiz mümkün değildir. Giderayak, adeta yangından mal kaçırır gibi hiçbir kuruma danışmadan hazırlanan bu yönetmelik, bize göre ölü doğmuştur ve yok hükmündedir. TGF olarak, avukatlarımız aracılığıyla konuyu bugün yargıya taşıyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Yorumlar (0)