Bütün SUÇ Facebook'ta...

ABD’de de bulunan Pittsburgh Üniversitesi ve California Üniversitesi, öğrenciler üzerinde yaptığı anketlerde öğrencilerin yatmadan önce uykularının gelmesi için Facebook’a baktığı bilgisine ulaştı.

Medya 10.02.2016, 23:21 10.02.2016, 23:39
Bütün SUÇ Facebook'ta...
CNN Türk’te yer alan habere göre, bu araştırma sonrasında bu bulgu üzerinde yoğunlaştırıldı. Sonuçlar ise şaşırtıcı oldu.

Yatakta uykusunun gelmesi için Facebook’ta vakit öldüren kişilerin uyku kalitesi ve uyku derinliği, normalden daha düşük hatta yetersiz çıktı. Bunun aksine yatmadan önce Facebook’a bakmayan kişilerin ise daha kaliteli bir uyku geçirdiği gözlemlendi.

Kişiler aynı süre uyusa da yatmadan Facabook’a bakanların uykusuzluktan şikâyet ederek uyanması, bakmayanların ise daha kaliteli bir uyku geçirdiği gözlemlendi. Uyku kalitesinin ve derinliğinin beklenildiği gibi olmaması, ertesi gün uykusuzluk şikâyetlerini beraberinde getiriyor. Dolayısıyla kişiler aynı süre uyusa da, ertesi gün uyku alma konusunda farklar meydana çıkıyor.

Bunun tek sorumlusunun Facebook olmadığın Akıllı telefonların mavi ışığı ve tabii ki Facebook’un kendisi uykudan önce rahatlaması gereken zihni tekrar yorması belirlendi. Bu sorunun çözümü ise son derece basit Araştırmacılar, uykudan en az yarım saat önce akıllı telefon kullanımının sonlandırılması gerektiğini savunuyor. Böylelikle zihin olması gerektiği gibi sakinleşiyor ve kaliteli bir uykuya hazırlanabiliyor.
Yorumlar (0)