Cengiz Emre Başocak: Güvenlik Yazılımı Uzmanları Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Etmeli

Medya 28.06.2022, 14:20
Cengiz Emre Başocak: Güvenlik Yazılımı Uzmanları Güncel Gelişmeleri Yakından Takip Etmeli

Başarılı yazılım güvenliği uzmanı Cengiz Emre Başocak, bilgi teknolojileri ve yazılım güvenliği alanında faaliyet gösteren uzmanların sahip olması gereken yetkinlikler üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Bilgi teknolojileri ve yazılım güvenliğinin günümüzde siber saldırılara karşı en etkili mücadele yöntemi olduğunu belirten Cengiz Emre Başocak; “Bilgi teknolojileri ve yazılım güvenliği, siber saldırıların etkilerini tamamen ortadan kaldırma ya da sınırlama kapsamında günümüzde kullanılabilecek en verimli yöntemler. Güçlü bir sistem ve yazılım altyapısı ile olası saldırılarından en efektif şekilde korunmak mümkün. Burada güvenlik yazılımı ve bilgi teknolojileri uzmanlarına büyük rol düşüyor. Güvenlik yazılımı uzmanları güncel gelişmeleri yakından takip etmeli.” Sözleriyle bilgi teknolojileri alanında güvenlikten sorumlu uzmanların önemine vurgu yaptı.

“Doğru Bir Planlama ve Organizasyon İçin Güncellik Şart”

Siber güvenlik uzmanlarının güncel gelişmeleri yakından takip etmesi gerektiğini belir ten Cengiz Emre Başocak; “Güvenlik yazılımı uzmanlarının güncel gelişmeleri yakından takip etmesinin sağlayacağı en önemli avantaj, planlama sürecinin daha efektif biçimde yürütülebilmesidir. En nihayetinde siber saldırılar genişleyerek büyüyen ve her geçen gün çok daha güçlü bir etki alanına sahip olan yaklaşımlar. Bu yaklaşımların ve siber saldırıların içeriğine ilişkin güncel bilgiye sahip olunmaması halinde alınacak önlemler her zaman sığ ve yüzeysel kalıyor. Siz önlem alıyorsunuz ama aldığınız önlem daha önceki saldırı biçimlerine yönelik savunma içeriyor ve beklenen güvenliği sağlayamayabiliyor. Doğru bir planlama ve organizasyon için güncellik kesinlikle önemli.” İfadelerini kullandı.  

“Siber Saldırıların Boyutlarını Tespit Etmek İçin de Güncellik Önemli”

Günümüzde siber saldırıların özelliklerini ve boyutlarını önceden tespit etmenin daha zor olduğunu belirten Cengiz Emre Başocak; “Siber saldırıların boyutlarını tespit etmek için de güncellik önemli. Önceki dönemlere göre bugün, çok daha zor biçimde siber saldırıların nitelikleri hakkında öngörüde bulunabiliyoruz. Siber güvenlik ve yazılım güvenliği uzmanlarının neden güncel yaklaşımları benimsemesi gerektiği burada da ortaya çıkıyor. Saldırıların niteliklerini, boyutlarını, etkilerini önceden tespit etmek savunma sürecinin daha komplike ve kesin sonuçlar vadetmesini sağlar. Güncelden uzak kalan siber güvenlik uzmanları ise klasik yaklaşımlarla olmaması gereken stratejileri benimseyebilir. Güncel verilerle her zaman daha verimli planlamalar yapmak mümkündür.” Şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Yorumlar (0)