Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şok Talimatı!

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan; Ak Parti teşkilatlarında bir yorgunluk olduğunu ve bu yorgunluğun giderilmesi için Teşkilatlarda yenileme ve gençleştirme çalışmaları yaptığını artık herkes biliyor.

Medya 31.08.2017, 11:18 31.08.2017, 14:21
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şok Talimatı!

Ak Partide tepeden tırnağa bir değişikliğin kaçınılmaz olduğunu gören Erdoğan Kurmaylarına kesin talimatlarını verdi."AK Parti teşkilatlarında istenilen mücadeleyi göremeyen Erdoğan çareyi teşkilatların gençleştirilmesinde gördü."

Meydannet  Genel Yayın Yönetmeni, sahibi ve yazarı Ünal Yavuz, "ERDOĞAN'IN ŞOK TALİMATI DENGELERİ ALT ÜST ETTİ" başlığıyla kaleme aldığı makalesindeAk Parti teşkilatlarının içinde baş gösteren yorgunluğa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından neşter vurularak dengeleri nasıl alt-üst ettiğini yazdı.

Partiyi adeta rant kapısına çeviren, halkla iç içe olmayan, ilçenin sorunlarına duyarsız kalan, gençlere ve kadınlara önem vermeyen bir anlayışın AK Parti'de 7 Haziran seçimlerinde alınan başarısızlıkla kendini gösterdiğini belirten Yavuz; "Fetö sonrası AK Parti teşkilatlarında istenilen mücadeleyi göremeyen Erdoğan çareyi teşkilatların gençleştirilmesinde gördü.
Kendi MYK'sına şok bir talimat vererek ilçe başkanlarının gençlik kollarından olmasını isterken, il yönetimlerine de kadın kollarından genç isimlerin yazılmasını istedi..." 

Böyle bir metod izleyen Erdoğan'ın girişimini haklı olarak değerlendiren Yavuz; Referandum da alınan % 51.4 lük 'Evet' oyu hiç şüphe yok ki Erdoğan'ı mutlu etmediğini, bu oranın 2019 başkanlık seçimleri için büyük bir risk teşkil ettiğini, başta AK Parti teşkilatları olmak üzere partisinin her kademesini bu anlamda sıkı tuttuğunu yazıyor.


Samsun'da en çok güvendiği isimlerden biri olan genç bir bakan Çağatay Kılıç'ı bile bakanlık koltuğundan almaktan bir an bile tereddüt etmediğini, daha önce de Başbakan Davutoğlu'nu bu koltukta yetersiz bulup Sayın Binali Yıldırım'ı o koltuğa oturmasını sağladığını belirten Ünal Yavuz, Erdoğan'ın siyasetinde hataya yer olmadığını yazdı.

Yazar Ünal Yavuz; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisinin "gençleştirilmesi"  talimatlarını şu şekilde değerlendirdi:

Ünal Yavuz'un yazısından bazı bölümler:

Partiyi adeta rant kapısına çeviren, halkla iç içe olmayan, ilçenin sorunlarına duyarsız kalan, gençlere ve kadınlara önem vermeyen bir anlayış AK Parti'de 7 Haziran seçimlerinde alınan başarısızlıkla kendini zaten göstermişti.

1 Kasım seçimleri her ne kadar AK Parti'yi yeniden tek başına ikitadara taşımış olsa da burada MHP yönetiminin başarısızlığı da büyük rol oynamıştı.
5 ayda 2 milyon oy kaybeden MHP'deki oylar ağırlıklı olarak AK Parti'ye gitse bile Erdoğan bu sorunu o tarihlerde çok iyi analiz etmişti.
15 temmuz ve sonrası ise AK Parti teşkilatlarında yaşanan sorunlar tam olarak gün yüzüne çıkmış, 17-25 Aralık sonrası Erdoğan'ın ısrarlı olarak 'Fetö ile bağınızı kesin' talimatlarına rağmen bu uyarının yeteri kadar dikkate alınmadığı görüldü...


AK Parti teşkilatlarında fetö ile ilintili olan bir çok siyasetçinin ilişkisi ayyuka çıkarken, hazırlanan raporlar da genel merkez tarafından Erdoğan'ın önüne koyuldu.
Bütün bu gelişmeler ışığında Erdoğan 2019 başkanlık seçimlerine gidecek olan partisinde değişimin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu görüp şimdi bu değişikliklerin yapılmasının talimatını veriyor.


AK Parti'nin bir rant kapısı olma imajının verilmesinden dolayı rahatsızlığını dile getiren Erdoğan'ın teşkilatların yenilenmesinden sonra belediye başkanlarına da sıranın geleceğini dile getirmekten imtina etmiyor.


AK Parti'de her alanda temzilik ve yenilik çalışmaları 2019 yılına kadar tamamlanıp, kan değişikliğinin yapılmasıyla birlikte en az % 50 artı 1 oy, ya da daha fazlasıyla seçimlerin 2. tura kalmadan bu işin bitirilmesi Erdoğan'ın kısa dönem de en büyük hayali...


'Hayaldi gerçek oldu'demesinin önünde ise çok uzun bir süre olmadığını gören Erdoğan sıfır tavizle yoluna devam ediyor.
Bu değerlendirmeler ışığında ise Samsun'la ilgili bir iki kelam etmek gerekirse;


Samsun'da ne il başkanının ne de ilçe başkanlarının koltuğu garanti değil...


Bu köşemi yazmadan önce daha önce parti de il başkanlığı yapmış 2 isim Osman Çetinkaya ve Ali Akyüz'ün sosyal medyadan attığı mesajlarla 'Adayız' anlamına gelen mesajları parti de çok önemli değişimlerin yaşanabileceğinin açık bir göstergesi...


İlçe başkanları şimdiden tedirgin ve son Erdoğan mesajıyla daha da tedirgin bir hale gelmiş durumdalar...


17 ilçe de köklü değişiklerin yaşanma ihtimali o kadar fazla ki, ilçe başkanlığı koltuğunu isteyen gençler soluğu Ankara'da alıp 'Ben adayım ve ilçe başkanlığını istiyorum' demekten de kendilerini alamıyorlar.


Bayram sonrası AK Parti siyaseti çok renkli sahnelere gebe olacak...

KAYNAK: MEYDANNET

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)