Devlet Bahçeli 'Ayasofya Cami Açılışı' Açıklaması

Devlet Bahçeli “Danıştay 10. Dairesi’nin Ayasofya Camisi’yle ilgili vermiş olduğu karar” hakkında basın açıklamasında bulundu. Bahçeli, "Cumhurbaşkanına, Sürekli Vakıflar, Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği’ne, Danıştay 10. Dairese hukuk insanlarına teşekkür etti.

Medya 10.07.2020, 21:08 10.07.2020, 22:06
Devlet Bahçeli 'Ayasofya Cami Açılışı' Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Danıştay 10. Dairesi’nin Ayasofya Camisi’yle ilgili vermiş olduğu karar” hakkında yaptığı basın açıklamasında, "Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması sürecinde açık irade beyanıyla tarafını ve samimiyetini gösteren Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sürekli Vakıflar, Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği’ne, elbette Danıştay 10.Dairesi’nin değerli hukuk insanlarına yürekten teşekkür ediyorum." dedi.

Danıştay 10.Dairesi muazzam bir karara imza atarak Ayasofya Camisi’ni müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu Kararı’nı iptal etmiştir.

Ayasofya Cami’sinin Türk milletinin mukaddes bir emaneti, mazisi İstanbul’un fethine kadar dayanan kutlu bir mabed olduğunu belirten Devlet Bahçeli, "Fetih sembolümüz olmakla birlikte, 567 yıllık bir geçmişin itibar ve inanç onuru olan Ayasofya’nın 24 Kasım 1934’de müzeye dönüştürülmesini müteakip alev alan tartışmalar bugüne kadar uzanan bir seyir izlemiştir. Nihayetinde Danıştay 10.Dairesi muazzam bir karara imza atarak Ayasofya Camisi’ni müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu Kararı’nı iptal etmiştir. Bunun üzerine yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla Ayasofya Cami’si Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmiş, böylelikle ibadete açılmasının önünde hiçbir mani hal ve engel kalmamıştır." dedi.

Bahçeli; İrade milletin, karar hukukundur.

"Milliyetçi Hareket Partisi Danıştay 10.Dairesi’nin kararından ziyadesiyle memnun, mesut ve mutmaindir." ifadelerini kullanan MHP Lideri Bahçeli, "Çünkü Ayasofya Camisi’nin ibadete açılması konusu uzun yıllardır tavizsiz arzumuzdur. Müslüman Türk milletinin haklı ve meşru beklentisi karşılık bulmuş, Ayasofya’nın kapıları hamd olsun ardına kadar açılarak tertemiz alınların secdeyle buluşması sağlanmıştır. Nitekim bugün tarihi bir gün olarak tezahür etmiştir. İnanç haklarımızı, egemenlik kazanımlarımızı tahrip ve taciz etmek maksadıyla kuyruğa giren ülkeler, odaklar ve husumetle beslenen çevreler kaybetmiştir. İrade milletin, karar hukukundur." dedi.

Teşekkür Ediyorum!

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli yazılı basın açıklamasını şu şekilde devam ettirdi:

Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması sürecinde açık irade beyanıyla tarafını ve samimiyetini gösteren Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sürekli Vakıflar, Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği’ne, elbette Danıştay 10.Dairesi’nin değerli hukuk insanlarına yürekten teşekkür ediyorum. Ayasofya Camisi’nin Türk-İslam alemine hayırlı ve mübarek olmasını, bu tarihi mabedimizde yapılacak ibadetlerin, kılınacak namazların kabulünü Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)