Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Web sitesi veya blog açmayı düşünenlerin ilk yapacakları işlerden birisi uygun bir alan adına karar vermektir. Peki,Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir?

Medya 22.01.2021, 12:47 22.01.2021, 23:34
Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Web siteleri için en iyi alan adını seçmek önemlidir. Çünkü seçeceğiniz alan adında yanlış yapılan seçim nedeni ile sorunlar yaşanabiliyor. Domain alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilginizin olması gerekiyor.

Dikkat edilmediği zaman ilerleyen günlerde trafiğinizi ve işlerinizi olumsuz etkiler ortaya çıkarabilir. Bu yüzden alan adı seçerken akıllı davranmak gerekiyor.

Web sitesi veya blog açmayı düşünüyorsanız yapacağınız ilk işlem uygun bir alan adına karar vermektir. Böyle bir durumda genel de ‘’doğru alan adı nasıl seçilir’’ noktasında aklımıza sorular gelecektir.

Bizlerde bu konuda sizlere dikkat etmeniz gerekenler hakkında bazı ipuçlarını anlatacağız. Alan adınızı tescil ettiğiniz sürece sizin imajınız olacak çevrimci diyebileceğimiz kimliğimizdir.

Kısaca domain alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • .com Uzantılı Alan Adı
  • Benzersiz alan adı
  • Kolay anlaşılır yazım
  • Kısa alan adlarına odaklanma,
  • Anahtar Kelime İçeren Domain
  • Alan Adının Geçmişini Kontrol Etme olarak kısaca listeleyebiliriz.

Alan Adı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak alan adı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken üst düzey com veya net uzantılı domain seçmeliyiz. Bunun nedeni internet kullanıcılarının com alan adlarına karşı daha iyimser yaklaşmalarıdır. Eğer internet kullanıcıları alan adını hatırlamazlarsa com olarak Google de deneme yaparlar. Com veya net dışında bir alan adı uzantısı seçerseniz trafiğinizde düşüşler ortaya çıkabilir.Bunun yanında diğer bir tercih olarak org uzantısını da kullanabilirsiniz.

Sizlere tavsiye olarak genelde com alan adını tercih etmeniz. Bunun yanında clup, info gibi alan adlarından uzak durmanızdır. Baktığımız zaman dünyanın en kaliteli sitelerinin ortak özellikleri okunuşları ve yazılışlarının kolay olmasıdır.

Örnek vermek gerekirse; Facebook, Instagram gibi hem okunuşları hem de yazımları kolaydır. Bu sayede bu alan adları akılda kalıcı oluyor. Yazımı kolay olmayan alan adlarına internet kullanıcıların ulaşması bir hayli zor olacaktır. Kullanıcılar rahatlıkla alan adınızı okuyabilmesi ve yazabilmeliler.

Alan adının seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir noktada alan adının 15 karakterden fazla uzun olmamasıdır. Bunun yanında bağlaç türlerinden uzak durulması gereklidir. En ideal alan adı ortalama 13-16 arası karaktere sahip olanlardır. Anahtar kelime Google tarafından oldukça önemlidir. Bundan dolayı alan adınızda anahtar kelime bulundurmak önemlidir.  Ayrıca alan adında anahtar kelime olmasının bir faydası da Google de sıralamanızı etkilemesidir.

Alan adını bir kişiden alacağınız zaman alan adının geçmişini araştırmanız gereklidir. Google de herhangi bir sorunu olmayan alan adı almaya özen göstermelisiniz.

Alan adı seçimi yapmak sizler için web sitenizin daha başarılı olmasında önemli bir rol oynuyor. Bu yüzden seçiminde dikkatli düşünüp o şekilde karar verilmelidir. Bizler bu yazımızda alan adı seçiminde dikkat edilmesi gerekenle hakkında detaylı bilgiler verdik. Eğer sizde web sitesi veya blog sitesi açmayı düşünüyorsanız yukarıdaki bilgileri göz önünde bulundurmanızı öneririz. Umarız sizlere önerdiğimiz bilgiler eşiğinde web siteniz için en akılda kalıcı alan adını seçmenizde fayda sağlar.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)