Elektrik Kaçakları ve Çarpılmalara Karşı Alınabilecek İş Güvenliği Ürünleri

Medya 24.10.2018, 11:21 25.10.2018, 00:27
Elektrik Kaçakları ve Çarpılmalara Karşı Alınabilecek İş Güvenliği Ürünleri

Her geçen gün onlarca iş kazası yaşanmasının sebebinin, yanlış ekipman tercihinden kaynaklandığını açıklayan uzmanlar, özellikle endüstriyel sektörde ve fabrika ortamında çalışanların iş güvenliklerinin tam olarak sağlanması ve koşulların buna göre düzenlenmesi gerektiğini belirtmekte. İş güvenliğinde temel prensibin, iş ortamında yaşanabilecek kazalara karşı önceden tedbir alınması şeklinde tanımlanmasına rağmen bugün Avrupa ve başta ülkemizde devlet kurumları, işletmelerin iş güvenliği kurallarına harfiyen uyması  gerektiği konusunda katı denetimler gerçekleştirmekte. Yapılan istatistiklere göre işyerlerinde yaşanan iş kazalarının büyük bir çoğunluğu elektrik kaçaklarına bağlı olarak elektrik akımına yakalanma olarak aktarılmakta. Bu nedenle başta atölyeler, fabrikalar ve üretim istasyonları olmak üzere, yüksek gerilim ihtiyacı duyulan yerlerde elektriğe bağlı olarak yaşanacak iş kazalarının önüne geçmek amacıyla izole halı kullanımını zorunlu tutan resmi makamlar, bu sayede yaşanacak kazaları da önlemeyi planlamakta.

Dielektrik kauçuklu levha olarak bilinen izole halı, başta yüksek gerilim hatlarının, trafolara yakın iş istasyonlarının, elektrik santrali ya da elektrik panolarına yakın bölgelerde çalışanların ani elektrik kaçaklarına karşı kullanması gereken en önemli güvenlik önlemi olarak bilinmekte. Tamamen kauçuktan üretilen ve farklı kalınlıklara sahip izole halılar 50.000 volt gerilime kadar etkin koruma garantisi vermekte. Her türlü iş ortamına uygun olarak üretilen yalıtkan paspas, nemden ve sudan etkilenmeyen, aşınma ve yırtılma yapmayan, kaydırmaz alt yüzeye sahip ve kolay serilebilme özelliğiyle kullanım kolaylığı sağlamakta. Tercih edildiği takdirde işletmedeki elektrik kaçak riskinin olabileceği bölgelerde çalışanların iş güvenliğinin tam anlamıyla sağlanmasında kullanılan ürün, dilendiği takdirde farklı bölgelere de taşınabilecek kadar hafif formda üretilmekte.

En riskli mesleklerden birisi olan elektrikçiliğin, iş güvenliği açısından olmazsa olması izole eldivenler de kullanım türlerine göre 2000 ile 50.000 volta kadar koruma sağlayan önemli ihtiyaçlardan birisi konumunda. Yüzde yüz kauçuktan imal edilen izole eldiven, ortalama olarak parmak uçlarından dirseklere kadar olan bölgede meydana gelecek istem dışı elektrik temaslarında çarpılmayı önlediği gibi, sürekli akım onarım işlerinde de sıklıkla tercih nedeni olmakta. ISO 9001 kalite sertifikası, CE 1437 Avrupa Standartlarına uygunluk sertifikası gibi önemli belgelere sahip izole eldiven, kolay kavrama özelliğine sahip, 70 santigrat derece ısıya dayanıklı, su geçirmez, hafif, esnek ve kolaylıkla yıpranmayan özelliğiyle elektrik tesisatçılarının ve kaçak ihtimali yüksek elektrikli makine operatörlerinin zorunlu olarak kullanması gereken ekipmanlar arasında yer almakta.

Tüm ürünler ısı, asit dayanıklılık, ozon dayanıklılık, alev yayma testi, esneklik ve gerim testi, düşük ve yüksek sıcaklığa dayanıklılık testlerine tabi tutularak EN 60903:2003 ve IEC 60903:2002 yüksek kalite sertifikalarına sahip ve tamamen doğal kauçuktan üretilmişlerdir. İş güvenliği standartlarını tam anlamıyla yerine getirmek isteyen iş yerlerinin, fabrikaların, atölyelerin ve iş istasyonlarının izole eldiven, yalıtkan paspas ve izole halı kullanması zorunlu tutulmaktadır.

Yorumlar (0)