banner434

Ersin Uyar: Tek beden herkese uyar mı?

Medya 27.04.2022, 14:45
Ersin Uyar: Tek beden herkese uyar mı?

Yeni kıyafet alışverişine çıktığımızda ayakkabı, tişört ya da pantolon almak için çoğunlukla farklı markaları seçeriz. Her bir kıyafeti tek bir markadan satın almayı nadiren tercih ederiz çünkü bu üç kategorinin her biri için alanındaki en iyi markanın sunacağı kaliteyi görmek isteriz. Buna benzer bir şekilde teknoloji söz konusu olduğunda SASE ağ oluşturma ve güvenlik teknolojisi platformlarında neden en iyisi için tercihte bulunmayalım? Sadece tek bir markadan mı alışveriş yapmalıyız? Tek beden herkese uyar mı?

Konuyla ilgili Konuyla ilgili HPE Aruba Ülke Müdürü Ersin Uyar’ın makalesinin bir bölümü şöyle:

SASE terimi, WAN ve ağ güvenliği işlevlerinin kurumsal dijital dönüşüm projelerini tek, bulut tabanlı modelde birleştiren Güvenli Erişim Hizmeti Kenar yapısını tanımlamak için ilk defa Gartner tarafından ortaya kondu.

SASE yapısının temelleri hatasız çalışan SD-WAN bileşenine dayanır. Madem öyle kurumlar ve servis sağlayıcılar, bir ya da birden fazla SASE hizmeti tedarik edenler nezdinde ağ oluşturma ve güvenlik teknolojileri bileşenlerini nasıl değerlendirmeli ve dikkate almalıdır?

SASE’nin Getirdikleri

İş açısından kritik birçok uygulamanın veri merkezi yerine bulutta depolanması, çoğu kurumu halihazırda kullandıkları eski WAN sistemlerini bulut öncelikli ortamı destekleyen ağ bağlantı mimarisine dönüştürecek yazılım tabanlı geniş alan ağlarına (SD-WAN) yöneltmiş durumda. Gelişmiş SD-WAN çözümleri ağdaki karmaşıklığı azaltıp, uygulama performansını geliştirebilirken, bulutta yer alan uygulamalar ve kullanıcılar arasındaki bağlantıyı çok daha verimli bir hale getirebilir. Çözüm özelinde değişkenlik gösterebilecek şekilde, kurumlar kendi başlarına insiyatif alabilirler ya da bir tedarikçiden yönetilen bir SD-WAN hizmetinin parçası olarak yararlanabilirler.

Uygulamadaki Yaklaşım Farklılıkları

SASE uygulamalarının benimsenmesi henüz başlangıç aşamasında olduğu için pazarda muhtemelen yaklaşım farklılıkları görülecektir. Örnek vermek gerekirse basitlik ve tek bir noktadan alışverişin gelişmiş yetkinliklerin önüne geçtiği küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin, tümü bir arada yönetilen SASE çözümlerine ilgi göstermesi kuvvetle muhtemeldir.

SASE hizmetlerinin beş farklı şekilde kullanılacağı senaryolar söz konusudur:

  • Tek bir tedarikçi üzerinden tamamıyla yönetilen
  • Birden fazla tedarikçi tarafından tamamıyla yönetilen
  • Güvenliğin içeriden idare edildiği hibrit bir model
  • SASE/SD-WAN’ın içeriden idare edildiği hibrit bir model
  • Her bir aşamanın içeriden yapıldığı model (kurumsal seviye)
  • Müşteri ihtiyaçlarına cevap verebilmek
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)