Alexa


Facebook'tan Yerel Yönetimler İçin "Acil Durum" Özelliği

Facebook acil durumlarda uyarı yapabilmelerini sağlayacak yeni özelliğini duyurdu. Facebook, yerel yönetimlere yardımcı olmak ve insanların güvenliğini sağlamak için "acil durum uyarısı" yapma özelliğini yerel yönetimlerin kullanımına sunacak.

Medya 28.08.2019, 12:06 28.08.2019, 12:42
Facebook'tan Yerel Yönetimler İçin "Acil Durum" Özelliği

Facebook yeni özelliğiyle dikkat çekiyor. Facebook'tan yapılan açıklamada şirket acil durumlarda yerel yönetimlere yardımcı olmak ve insanların güvenliğini sağlamak amacıyla "acil durum uyarısı" yapma özelliğini yerel yönetimlerin kullanımına sunuyor.

Geçen senelerde geliştirilmesine başlanan ve ABD'deki çok sayıda yerel yönetim tarafından test edilen "acil durum uyarısı" sistemi, yerel yönetimlerin acil durumlarda hızlıca vatandaşlarıyla iletişim kurmasını ve önemli bilgilerin paylaşılmasını sağlayacak.

Yerel yönetimlerin Facebook'ta paylaştıkları bir içeriği "acil durum uyarısı" olarak işaretlemesiyle birlikte, etkileşim olacak. Paylaşımın yanı sıra bölgede yaşayan kullanıcılara bildirim gönderilerek, önemli bilgilere ulaşması ve komşularıyla iletişim kurması sağlanacak.

Facebook aracılığıyla "acil durum uyarısı" yapmak için, bir şehir ya da yerel yönetimle ilişkili Facebook sayfasına sahip olunması ve Facebook'a başvuruda bulunulması gerekiyor. 

"Acil durum uyarısı" ne zaman kullanılacak

ABD'deki 350'den fazla yerel yönetim tarafından test edilen sistem, ani sel baskınları, kayıp insan raporları, yol çalışmaları, aşırı derece sıcaklıklar, bomba tehditleri gibi çeşitli durumlarda "acil uyarı" yapmak amacıyla kullanıldı. Facebook'ta "acil durum uyarısı" etiketiyle paylaşılan gönderileri görüntüleyen 2 bin kişinin yüzde 73'ü paylaşılan bilgileri daha önce hiçbir yerde görmediğini belirtirken, yüzde 43'ü ise "acil durum uyarısı" etiketi taşıyan gönderileri gördükten sonra gerekli adımları attıklarını ifade etti.

"Acil durum uyarısı" sistemi yıl sonunda ABD'nin tüm bölgelerinde kullanıma sunulacak. Acil durumlarda iletişim imkanı sağlayan ve toplum güvenliğini artıran sistemin, ABD'de yaygınlaşmasının ardından tüm dünyada hizmete sunulması planlanıyor.

Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P