Alexa

Facebook'ta 10 yıllık değişim hareketi (10 Year Challenge)

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta geçen haftadan bu yana yayılan 10 yıllık değişim hareketi (10 Year Challenge) tartışma yaratmaya başladı.

Facebook'ta 10 yıllık değişim hareketi (10 Year Challenge)

Uzmanlar, Facebook'ta başlayan hareketin, "yüz tanıma algoritması geliştirme amacı taşıyor olabileceği"ni savunarak, kullanıcıların görüntülerinde küçük değişimleri daha iyi tanıyacak şekilde geliştirilmesine imkan sağladığını kaydetti.

CBS News'in haberine göre, yapay zeka konusuyla ilgilenen uzmanlar, kişilerin sosyal medyada 10 yıl öncesi ve sonrası fotoğraflarını karşılaştırmalı paylaştığı hareketin, "yüz tanıma algoritmaları geliştirme amacı taşıyor olabileceği"ni iddiasında bulundular.

New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesinde görevli Prof. Dr. Amy Webb ise, hareketin, yapay zekanın öğrenmesi için harika bir fırsat olduğunu, Facebook'un sistemlerinin, kullanıcıların görüntülerinde küçük değişimleri daha iyi tanıyacak şekilde geliştirilmesine imkan sağladığını kaydetti.

Teknoloji haberleri sitesi Wired'ın yazarlarından Kate O'Neill,  hareketin "zararsız bir eğlence olmadığını" öne süren bir makalesinde ise, 10 yıl öncesi ve sonrasını yan yana gösteren fotoğrafların, insanların yıllar içindeki değişimini yakalamaya çalışan bir teknoloji için çok kullanışlı olduğunu vurguladı.

Konuyla ilgili Tartışma üzerine Facebook da hareketle ilgisi olmadığını bildiren bir açıklama yayımlayarak, "kullanıcıların başlattığı hareketin kendiliğinden yayıldığı ve şirketin bundan çıkar sağlamadığı" ifadesi yer aldı.

Facebook'un yanı sıra Instagram ve Twitter'da geçen hafta başlayan harekete milyonlarca kişi, 10 yıl önce ve sonra çekilmiş fotoğraflarını yan yana paylaşarak katılım gösterdi.

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 23:56
YORUM EKLE