Hüseyin Kurt, Sosyal Medyada 'Beğeni' Peşinde Koşanları Yazdı

Sosyal medya ve beğeni çılgınlığını dile getiren yazar Hüseyin Kurt, Sosyal medyanın toplumun neredeyse tamamına yayılması sonrasında bir “Like” yani “Beğen” çılgınlığına doğru gittiğini yazdı.

Medya 04.10.2019, 00:03 04.10.2019, 00:19
Hüseyin Kurt, Sosyal Medyada 'Beğeni' Peşinde Koşanları Yazdı

Sosyal medyanın toplumun neredeyse tamamına yayılması sonrasında bir “Like” yani “Beğen” çılgınlığına doğru gittiğini belirten Hüseyin Kurt, "Beğeni Peşinde Koşanlar"  başlığı altında kaleme aldığı yazıda, “Bireylerin toplumdaki yeri ve statüsü neredeyse takipçi ve beğenilere göre değerlendiriliyor” dedi.

"3G, 4G, Mobil Cihazlar, Sosyal Medya derken birden bire dedeler, babaanneler bile “cigabayt” nedir bilir hale geldi." ifadelerini kullanan Kurt, sosyal medya ve beğeni çılgınlığını değerlendirdi. 

Türkiye’de en yaygın kullanılan sosyal medya platformu Facebook gibi görünse de en aktif kullanılanı Youtube olduğunu,  Devamında ise; Facebook ,Instagram, Snapchat, Twitter geldiğinı belirtti.

Samsun'da Facebook Kullanıcı Sayısı

Türkiye’de nüfusunun %72’sinde yani 59 milyondan fazla internet kullanıcısı bulunduğuna dikkat çeken Hüseyin Kurt, "Türkiye’de 52 milyon sosyal medya kullanıcı var. Bunların yaklaşık %84’ü ise aktif kullanıcı. Facebook verileri ise ilginç; Türkiye’de 16 yaş üstü yaklaşık 51 milyon Facebook kullanıcı var. Instagram kullanıcı sayısı ise 38 milyon. Yetişkinlerin %98’i cep telefonu kullanıyor. Bunların %77’sinin telefonu ise akıllı yani internet kullanma özelliği var. Sosyal medya da geçirilen süre ise günlük ortalama 2 saat 46 dakika! Bunlar çok büyük ve dehşet verici rakamlar. Samsun’a baktığımızda ise bugün itibariyle 790 bin Facebook kullanıcısı var ve bunların 665 bine yakını aktif kullanıcı." dedi.

Bu rakamlar neden önemli?

Bu rakamlar çok önemli bulan Kurt, "çünkü bireyin dolaysıyla toplumun yaşamında internet ve buna bağlı sosyal medya olmazsa olmazı oldu. İnternetsiz ve sosyal medyasız bir ay geçirdiğinizi bir düşünsenize!"  dedi.

Yazar Hüseyin Kurt sosyal medya değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Like” yani “Beğen” çılgınlığıdır gidiyor.

"Sosyal medyanın toplumun neredeyse tamamına yayılması sonrasında bir “Like” yani “Beğen” çılgınlığıdır gidiyor. “Bireylerin toplumdaki yeri ve statüsü neredeyse takipçi ve beğenilere göre değerlendiriliyor” desek yanılmış olmayız. Sosyal medyayı bir “sahte yaşamlar alanı” olarak kullanan bireyler aynı zamanda bir “dikizleme kültürü” oluşturdu. Yaşamın içindeki güzellikleri yaşamak ve hissetmek için değil de neredeyse sosyal medyada paylaşmak ve beğeni almak için yapar olduk. Birçok kullanıcı neredeyse “Like” peşinde koşup, beğenilip paylaşılır olmak ister olmuş. Bu “Like”cılara ve beğeni peşinde koşanlara kötü bir haberim var. Artık beğenilerinizi sizden başkası göremeyecek. Evet! Sadece siz göreceksiniz. Filtreli yaşamlar sona eriyor anlayacağınız!.."

“Like” çılgınlığı devam ederse...

Instagram ve Facebook sosyal medyada ki bu yozlaşma üzerine kullanıcıların ve dolaysıyla toplumun psikolojisini bozan ve sanal yaşamlar peşinde koşanlara karşı bir tedbir çalışmasını test etmeye başladığını ifade eden Kurt, "Bu “Like” çılgınlığının devam etmesi durumunda yaşanacakları anlamak için bir Netflix’te yayınlanan “Black Mirror” dizisinin 3. Sezon, 1. Bölümünü izlemenizi de ayrıca tavsiye ederim. Böylece gelecek adına bugünlerden ve sosyal medya çılgınlığından neden bu kadar endişe etmemiz gerektiğini anlarsınız." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)