Karantina İçki Tüketimini Artırdı mı?

Korona virüs İçki ve Alkol Anketi içki tüketimini artırdığını ortaya çıkardı. Anketten çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. televizon ve sosyal platformu twitter en çok kullanılan bilgi kaynakları olarak öne çıktı.

Medya 06.04.2020, 20:01 06.04.2020, 20:20
Karantina İçki Tüketimini Artırdı mı?

Sosyal medya kanalları üstünden yürütülen Koronavirüs İçki ve Alkol Anketinden çarpıcı sonuçlar çıktı.Sosyal medya kanalları üstünden yürütülen Koronavirüs İçki ve Alkol Anketi anket çalışmasına 2069 kişi katıldı. Ankette katılanlar son 2 hafta boyunca içki tercihleri ve tüketim alışkanlıklarının yanısıra kolonya, dezenfektan gibi alkolleri alıp almadıkları değerlendirildi.

Katılımcıların % 36’sı son 2 haftada içki tüketimlerinin azaldığını belirtirken, %33.2 arttı, %30.8 “aynı kaldı” cevabı verdi. “Azaldı” toplam yanıtları “Arttı” ve “Aynı Kaldı” yanıtlarından fazla olsa da kırılımda çarpıçı sonuçlar ortaya çıktı.

Toplam yanıtlarda içki tüketiminde azalma eğilimi görülse de “Sürekli evde olduğum için içki tüketimim arttı” diyenler en büyük dilimi oluşturdu.

Sağlık nedenleriyle tüketiminin azaldığını belirten kesimin büyüklüğü bilinçli bir içki tüketimine işaret etti. Sosyalleşmenin içki tüketiminde çok önemli bir etkisi olduğu net olarak ortaya çıktı. Katılımcıların son dönemdeki kolonya ve dezenfektan alışverişi büyük ölçüde arttığı belirtildi. 10 kişiden 7 si kolonya, 10 kişiden 6 sı dezenfektan satın aldığı, her ikisini de satın alma oranı oldukça yüksek çıktı.

İçki içmenin bağışıklığa ve virüse etkilerinin sorulduğu soruda büyük çoğunluk doğru yanıtları verse de “İçki içmek koronayı öldürür” “İçki içmek bağışıklığı güçlendirir” yanlış cevaplarını verenlerin oranı da beklenenin üstünde oldu. (öldürür diyen 153 kişi, bağışıklığı güçlendirir diyen 198 kişi)

Süreçte TV ve Twitter koronavirüsle ilgili ana bilgi kaynakları olarak öne çıktı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)