Alexa
banner314

"Kerkük Bölgesini MHP İle Yalnız Bırakmak"

Ortaylı, "Erbil, Kerkük bölgesini MHP ile yalnız bırakmak kocaman bir toplum için akıllı bir davranış değildir" ifadelerini kullandı.

"Kerkük Bölgesini MHP İle Yalnız Bırakmak"

Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı Irak'ın kuzeyindeki referandumu ve Türkmenleri yazdı. Ortaylı, "Erbil, Kerkük bölgesini MHP ile yalnız bırakmak kocaman bir toplum için akıllı bir davranış değildir" ifadelerini kullanarak, kocaman bir toplum için akıllı ve onurlu bir davranış olmadığını yazdı.

Hürriyet gazetesi yazarı tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Irak'ın kuzeyindeki sözde bağımsızlık referandumunu yazdı. Oltaylı; "Bize düşen de öncelikle Kerkük ve Erbil’deki bir milyonu aşkın Türk nüfusu yalnız bırakmamaktır" tavsiyesinde bulundu. 

İlbey Ortaylı  yazısının ilgili bölümünde şöyle diyor:

"Kuzey Irak’ın 4 ülkeye dağılmış bir kavmin problemlerini üstlenmeye niyeti olmadığı açıktır. Ülkenin zenginliklerini o bölge için kullanmayı tercih ediyorlar. İrredantizm geniş Kürt coğrafyası için 19’uncu yüzyılın genç İtalya’sı veya Balkan uluslarının bazı hayalleri gibi değildir. Ama bize düşen de öncelikle Kerkük ve Erbil’deki bir milyonu aşkın Türk nüfusu yalnız bırakmamaktır.

Milyonun üzerindeki kitleyi kimse görmezlikten gelemez. Ayrıca bu halkın gözden çıkarılması da sorunu halletmez. Herkesin başını ağrıtacak bir kitledir, bir halk topluluğudur. Eğitimlidirler, üretkendirler ve Türk kimliğine sahip çıkma konusunda taviz vermezler. Bu taviz vermeme hali mutlaka sıcak bir çatışmaya dönüşecek değil; bazı ahvalde bu gibi unsurların devamlı bir huzursuzluk ve dengesizlik sorunu kaynağı olduğu açıktır."

KERKÜK BÖLGESİNİ MHP İLE YALNIZ BIRAKMAK..."

Peşmergenin Irak merkezi yönetimiyle yaşadığı gerilime de dikkat çeken Ortaylı, "Bu olayda Türkiye’nin katiyen vazgeçemeyeceği unsur açıktır; Erbil, Kerkük bölgesini MHP ile yalnız bırakmak kocaman bir toplum için akıllı ve onurlu davranış değildir" dedi.

YORUM EKLE

banner307

banner313