Kocakoç, Video Çekip Sosyal Medyaya Yükleyenlerle Alay Edilirdi

Medyada önemli çalışmalarıyla tanınan Talip Kocakoç, Youtube hakkında değerlendirmelerde bulunarak, Teknoloji o kadar hızlı değişiyor ve hayatımızı etkiliyor ki dünkü kızdıklarımızı bugün geçim kaynağı olarak görüyoruz."

Medya 23.04.2021, 22:31 23.04.2021, 23:57
Kocakoç, Video Çekip Sosyal Medyaya Yükleyenlerle Alay Edilirdi

Talip Kocakoç, günümüzün zirvedeki dijital platformlarından biri olan Youtube hakkında değerlendirmeler yaparak, Youtube'nin dünü ile bugünü arasında köprü kurdu. Kocakoç, daha öncesinde dijital içerik üretme konusuna alaycı bir tavırla yaklaşıldığını ancak şimdi adeta bir yarış ortamında olunduğunu belirtti.

Gazeteci Talip Kocakoç, uzmanlık alanı olan sosyal medya ve dijital dönüşümünü yorumladı. Sosyal medyanın şu an bir çok kişinin ekmek kapısı olduğunu söyleyen Karakoç, "Bir o yıl öncesine bakıldığında Youtube'ye video yükleyenlere alay eden gözlerle bakanlar şimdilerde Youtuber olma gayreti içine düşmüşler adeta. Dijital içerik üretenlerle dalga geçilen bir dönemden yine bu alanda yarışa girilen bir dönemdeyiz şimdilerde. Teknoloji o kadar hızlı değişiyor ve hayatımızı etkiliyor ki dünkü kızdıklarımızı bugün geçim kaynağı olarak görüyoruz." dedi.

BUGÜNÜN KRALLARI...

Yıllardır Youtube içeriği üreten ve aynı zamanda dijital içerik sürecini öğrenen kişilerin bugünlerde on binlerin üzerinde takipçileri olduğunu belirten Karakoç, İşte o zamanında "Beğen, Abone ol" tuşlarının ne anlama geldiğini dahi bilmeyen Youtuber'ler bu günlerin kralı durumunda karşımıza çıktığını, Önceki yıllarda bu kişilerle alay edenleri de şimdilerde abone kasma hileleri peşinde olduğu da apaçık bir gerçek olduğunu belirtti.

KALİTELİ İÇERİK DÖNEMİ BİTTİ!

Talip Kocakoç, kaliteli içeriğin ne ve nasıl olması gerektiğini şu şekilde yorumladı:

"Youtube'nin Türkiye'de yoğun olarak kullanılması ile birlikte ilk üretilen içerikler doğal olarak özgün kabul ediliyordu. Birisi şarkı söylese biri başka bir şey yapıyordu videolarda. Ancak şimdiye gelindiğinde para kazanma yarışı da devreye girdiği için herkes birbirinin taklidini yapmaya başladı. Eskiden "Köy hayatı" araması yaptığımızda üç beş video çıkardı karşımıza ve baştan sona izlerdik. Gelinen noktada görüyoruz ki "Köy hayatı" çeken dijital içerik üreticilerin hepsi aynı kadrajdan bakıyor köye. Konu aynı olsa da farklı içerik üreten, yani kalite ve özgünlük sunan bir çalışma göremiyoruz artık. Tabi para kazanma sistemi ilgi çektiği için Youtube platformuna girenlerin çok olması da kaliteyi düşürüyor. Bunu sadece para kazanmak hedefiyle etik ve ahlaki değerleri yok sayanların hallerinden de tahmin edebiliyoruz. Kaliteli içerik döneminin bittiğini görmemek elde değil. İstisnalar hariç."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)