Koronavirüs döneminde sosyal medya

Dünyada yaygınlaşan Korona virüs salgını, sosyal medyada da konuşulan en önemli konulardan birisi. Sosyal medya, Korona virüsle ilgili doğru bilgiler kadar yanlış bilgilerinde paylaşıldığı bir platform. Sosyal medyada yer alan ve bilimsel niteliği olmayan asılsız bazı haberler, endişe ve geleceğe yönelik karamsarlığı artırıyor.

Medya 20.04.2020, 11:59
Koronavirüs döneminde sosyal medya

Sosyal medyada yer alan ve bilimsel niteliği olmayan asılsız bazı haberler, endişe ve geleceğe yönelik karamsarlığın artmasına neden oluyor. Koronavirüs salgını sürecinde sosyal medyada asılsız haberlerden korunmayı sağlayacak ve ruh sağlığının etkilenmekten koruyacak önlemleri paylaşan  Generali Sigorta'dan yapılan açıklamada, Sosyal medyada yanlış ve kaygı yaratıcı haberlerden prim sağlayan hesaplar olduğunu asla unutmayın. Dolayısıyla “felaket haberi” yapan, paylaşan hesapları takip etmeyi bırakmak, psikolojik kaygıların önüne geçecek ilk yöntem." olduğu belirtilirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralandı:

  • İzlediğiniz veya okuduğunuz içerikler ya da paylaşımlar hakkında sizden farklı yorumda bulunan kişilerle çatışma yaratabilecek paylaşımlardan kaçının. Bu gibi yorumların gereksiz tartışmalara neden olabileceğini ve bu çatışmaların ise psikolojinizi etkileyeceğini unutmayın.
  • Sosyal medyada, alanında uzman olmamasına rağmen yorum yapan ve takipçilerine doğru olmayan yanlış bilgiler sunan hesapların fazlalığı dikkat çekiyor. Koronavirüs ile ilgili fikir beyan eden isimlere kulak asmayın. Bilimsel kaynaklara bağlı kalın ve olumsuz yanıltıcı haber trafiğinden uzak durun.
  • Çocuklarınızı da sosyal medyada her ulaştıkları ileti ya da videonun doğru bilgi içermediği konusunda bilgilendirin. Mümkün olduğunca psikolojilerini etkileyecek içeriklerden kaçınmaları gerektiğini hatırlatın.
  • Sosyal medyada koronavirüsle ilgili çok fazla haber ve yorum okumanın kaygıyı artırdığını unutmayın.
  • Boş zamanlarınızda virüsle ilgili içeriklerin yerine sizi ve ailenizin psikolojisini olumsuz etkilemeyecek içeriklere yönelin.
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
23°
parçalı bulutlu