Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Sektörün Sorunlarını Masaya Yatırdı

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Türkiye geneli ve dünyanın 20 ülkesinden temsilcileriyle bir araya gelerek, sektörün sorunları ve çözüm önerilerini masaya yatırdı.

Medya 07.07.2021, 13:10 07.07.2021, 13:31
Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Sektörün Sorunlarını Masaya Yatırdı

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Yaygın Medya Meclisi Üyesi Ferhat Yıldırım, gazetecilerin içinde bulunduğu durumu makalesinde paylaştı.

Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in öncülüğünde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun başta olmak üzere, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileriyle istişare ve iş birliğini arttırarak Kamu Diplomasi alanında bir seferberlik başlatılmasını ümit verici bulduğunu belirten Ferhat Yıldırım, basın mensuplarının zor şartlar altında çalışmalarına dikkat çekti.

Türkiye geneli ve dünyanın 20 ülkesinden temsilcilerimizle biraraya gelen Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) sektörün sorunları ve çözüm önerilerinin konuşulduğunu belirten Ferhat yıldırım yazısında "gazeteciler olarak bulunduğumuz organizasyonlardan kareleri sosyal ağlarımızdan paylaştığımızda; eşimiz, dostumuz hemen laf ile iğnelerler. Bu dünyada işiniz iş sizin derler… Deniz, kum, lüks oteller, özel davetler, yat gezileri ile parıltılı bir yaşamımız olduğundan dem vururlar. Dedim ya derler… Derler ama bilmezler…" ifadelerine yer vererek şunları söyledi;

Bizim olduğumuz ortamları sefa şeklinde görenler bizler oradayken zihnimizi kayıt cihazı olarak kullandığımızı ve evimize/çadırımıza döndüğümüzde ise zihnimizdekileri klavyeler vasıtasıyla kağıda/ekrana döktüğümüzü ve bu sırada da büyük zaman ve emek harcadığımızı bilmezler. Bitmiyor gerçekten bir yere gidip gelmekle bitmiyor. Bitmeyecek… Bitmemeli zaten…

Üç gün boyunca Anadolu Selçuklu Sultanı II. Alâeddin Keykubad’ın eserleriyle donatılmış ve Selçuklu’ya başkentlik yapma onuruna ulaşmış Alaiye/Alanya’da 19 ülke ve 66 vilayetten gelen Küresel Gazeteciler Temsilcileri ile bir araya geldik. Çok önemli kararlar aldık ve alınan kararları da kamuoyu ile paylaştık. Türkiye’nin her ilinde bulunan temsilcileri ve Dünya genelinde 45 ülkedeki dış temsilciliklerimiz ile Küresel Gazeteciler Konseyi olarak ülkemizin kamu diplomasisi faaliyetlerine destek vermek amacıyla çalışmalarımızı en üst seviyede tutarak, sürdürme kararı aldık.

Avrupa Birliğinin veya AB ülkelerinin ülkemiz ile alakalı olumsuz eleştirilerde bulunduğu vakitler hemen bizlerde sinir katsayılarımız tavan yapıyor. Türkiye’ye karşı yapılan haksız eleştirilerin arkasında her zaman ülkemiz karşıtı olan lobilerin olduğu aşikardır. Biz kendimizi iyi anlatmak adına lobiciliği kullanmak yerine sert cevaplar vermeyi tercih etmeyi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanımız Fahrettin Altun ile rafa kaldırdığımızı çok iyi biliyoruz. Artık eleştiriler karşısında tartışmak yerine doğruları anlatma yolundayız. Bu yol doğru yoldur ve bizlerde Küresel Gazeteciler Konseyi olarak bu haklı davaya hizmet etmek adına kamu diplomasisi faaliyetlerine destek vereceğiz.

Biz iletişimciler, kamu diplomasisinin anlamını, amacını, nedenlerini, hedeflerini, tarihsel arka planını, faaliyet alanını ve boyutlarını çok iyi bilmekteyiz. Bildiğimiz gibi durumun farkındayız… Sert tartışmaların yerine yumuşak gücün kullanılmasının gerekli olduğunun bilinciyle, bu gücü referans edinerek, milletler arasında etkileşime fırsat veren kamu diplomasisi araçlarını da kullanmak adına hazırız. Kamu diplomasisi araçları ile ekonomik, siyasi ve kültürel ortaklıklar kurarak, coğrafyamızda barış ortamının yeşermesine odaklanmalıyız.

Biz kendimizi iyi anlatır ve güzel bir şekilde ifade edebilirsek, iş birliklerimizi artırarak, güvenirlik kazanırsak, dış politika da stratejik değerimizi artırabilirsek o zaman uluslararası politikada bazı ülkemiz düşmanları lobilerin ektikleri tohumların filizlenmeden çürümesini sağlarız. Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in öncülüğünde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun başta olmak üzere, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileriyle istişare ve iş birliğini arttırarak Kamu Diplomasi alanında bir seferberlik başlatılmasını ümit verici buluyorum.

Daha da beni ümitlendiren durum ise Dünyanın dört bir köşesinde ve ülkemizin tüm illerinde bulunan meslektaşlarımızın bu seferberliğe tam destek vermesidir. Hadi o zaman güç ve zor kullanmak yerine, yumuşak güç vasıtasıyla hedeflerimizi razı ederek, düşünce, dava ve iddialarımızı anlatarak, ne denli iyi niyetli olduğumuza yedi cihanı inandıralım.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)