Alexa

Kütahyalı; "Kemalizmin sağ ve sol kanadından bu ihtilale asla destek çıkmaz"

Sabah gazetesinden Rasim Ozan Kütahyalı kürtçe başlık attı ve iktidara Kürtler dışında ittifak öneren AKP’ye yakın isimleri “salak, hain” olarak nitelendirdi.

Kütahyalı; "Kemalizmin sağ ve sol kanadından bu ihtilale asla destek çıkmaz"

Kürtler dışında ittifak öneren AKP’ye yakın isimleri “salak, hain” olarak adlandıran Sabah yazarı Rasim Kütahyalı; “Kemalizmin sağ ve sol kanadından bu ihtilale asla destek çıkmaz. Bunlarla sözde yerli-milli koalisyon isteyen AKP yandaşları ya salak ya da alçaktır. Bu koalisyon çökmüştür. Sağcı ve solcu Kemalistler 2019'da da ihtilal karşıtı birinin Başkan olması için çalışacaktır. Fakat ihtilalin gerçek müttefikleri olan Kürtler Erdoğan'ın yanındadır. Bu yeni dönem bu esaslara dayalı olarak şekillenecektir...” dedi.

Yeni Şafak’tan Kemal Öztürk ise, referandumun tek galibinin Kürtler olduğunu ifade ederek; “Gönül rahatlığı ile şunu söyleyebilirim, Kürtler bu referandumun tek galibidir. Bunun yüz yıllık Kürt sorunu ve 40 yıllık terör sorunun çözümü için çok hayati bir konu olduğunu unutmayalım. Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuşmasında bu hususa çok vurgu yaptı. Umarım gerisi gelir ve bu konu üzerine eğilirler.”

Milat gazetesi yazarı Bayram Zilan ise, “Müslüman Kürt halkı, kendi kaderini Tayyip Erdoğan'ın kaderiyle birleştirmiştir!” diye belirterek; “AK Parti, PKK ve HDP'nin çukur ve yıkım siyaseti nedeniyle Doğu ve Güneydoğu'da 30 yıl sonra gelen tarihi fırsatı göremedi ve bu fırsatı değerlendiremedi. 1 Kasım seçimleriyle mukayese edildiğinde 16 Nisan'da Doğu ve Güneydoğu'daki oylarda AK Parti lehine ciddi artışlar var. Fakat bu artışların sebepleri sıralandığında AK Parti faktörü son sıraya oturur. Birinci faktör, Kürt halkının Recep Tayyip Erdoğan'a duyduğu güvendir. Müslüman Kürt halkı, kendi kaderini Tayyip Erdoğan'ın kaderiyle birleştirmiştir! 16 Nisan'da da Erdoğan'a oy vermiştir. İkinci faktör, HDP faktörüdür. Bölgedeki oy kaymaları, HDP'nin başarısı veya başarısızlığı nedeniyle gerçekleşmiştir. HDP, 7 Haziran'da olduğu gibi başarılı bir siyaset yürütünce oy kazanmış, 1 Kasım ve 16 Nisan'da olduğu gibi başarısız bir siyaset yürütünce oy kaybetmiştir. Dolaysıyla etken HDP, edilgen AK Parti'dir. Kürt seçmenin oy rengi, AK Parti'nin yaptıklarına ve söylediklerine göre değil, HDP'nin yapmadıkları ve söyleyemediklerinden dolayı değişmiştir!” dedi.

Ak Partili olarak bilinen yazarlar, referandumun hemen ardından Ak Parti'nin politikasının ne ve nasıl olması gerektiği hususunda görüşlerini belirtirken Kürtleri referandumun galibi olarak gösterdiler.Türkiye'nin önündeki seçimi işaret edrek hazırlıklı olmak gerektiğini vurguladılar.

YORUM EKLE

banner325