Medya-İş'ten Avrupa'daki basına mektup...

Medya İşçileri Sendikası, işveren baskısıyla işinden olan ve istifa etmek zorunda kalan basın emekçilerine sahip çıkmaları amacıyla Avrupa'daki basın kuruluşlarına mektup gönderdi.

Medya 29.03.2014, 19:26 29.03.2014, 19:28
 Medya-İş'ten Avrupa'daki basına mektup...
 Medya-İş Sendikası, işveren baskısıyla işinden olan ve istifa etmek zorunda kalan basın emekçilerine sahip çıkmaları amacıyla Avrupa'daki basın kuruluşlarına mektup gönderdi.

Medya-İş Genel Başkanı Gürsel Eser imzalı mektupta, "Her fırsatta Türkiye'deki basın özgürlüğünden bahseden Avrupa'daki meslektaşlarımızı zulme uğrayan basın emekçilerine destek olmaya çağırıyoruz" ifadesi kullanıldı.

Türkiye'de son dönemde yaşanan siyasi atmosferi lehlerine çevirmek isteyen bazı basın işverenlerinin, kendileri gibi düşünmeyen ve davranmayan kimi çalışanlarını ya istifaya zorlayarak ya da mobing uygulayarak işten çıkardığı aktarılan mektupta, şunlar kaydedildi:

"Cihan Haber Ajansında 18 yıldır çalışan ve akşam ajansını sunan gazeteci Köksal Akpınar, Zaman Gazetesinde 18 yıldır Dış Baskılar Sayfa Editörü olarak çalışan Şemsettin Özkan, CHA Network'te 6 yıldır spiker, editör ve seslendirme görevlerini yürüten Salim Gören ile Cihan Haber Ajansı muhabiri Kübra Kara ve Bugün Gazetesi ekonomi muhabiri Zeynep Ceylan'ın yanında Zaman Gazetesi yazarları Leyla İpekçi ve H. Salih Zengin ile aynı gazetede uzun yıllardır çizer olarak çalışan Osman Turhan, bu uygulamanın mağdurlarıdır.

İşverenleri, bahsi geçen gazetecilerden Hükümet aleyhine yazı yazmalarını, karikatür çizmelerini, yorumda bulunmalarını, haber yapmalarını ve tweet atmalarını istemiştir. Çalışma, basın ve ifade hürriyeti ile çelişen ve hatta yok sayan bu uygulamayı kınıyor ve tüm basın emekçilerini tavır almaya davet ediyoruz. İşveren, bir gazeteciden işinin dışında ekstra herhangi bir tasarrufta bulunmasını isteyemez; gazetecileri bağlayan evrensel meslek ilkeleridir ve kendilerine verilen görevleri bu ilkeler çerçevesinde yerine getirmektir."

Mektupta, bunun dışında her türlü beklenti, davranış ve talimatın mobinge gireceği, bunun da insan haklarına, basın özgürlüğüne aykırı olduğu ifade edilerek, "Daha garip olanı, insan hak ve özgürlüklerine en çok vurgu yapanların, basın hürriyetini kimseye bırakmayan yayın organlarında bu uygulamaya imza atılmış olunmasıdır. Bahse konu yayın organlarının yönetici ve sahipliklerini, samimi olmaya davet ediyor, kapı önüne koydukları veya sebep oldukları basın emekçilerinden özür dilemeye davet ediyoruz. Medya İşçileri Sendikası olarak, bu zulme imza atanları kınıyor, kamuoyunu mağdur basın emekçileri ile dayanışmaya çağırıyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.

Mektup, Profesyonel Gazeteciler Birliği (Fransa), Avusturya Gazeteleri Birliği, Kıbrıs Gazeteciler Birliği, Alman Gazeteciler Federasyonu, Gazeteciler Birliği (Almanya), NDP Nieuwsmedia (Hollanda), Norveç Gazeteciler Birliği ve Avrupa Gazeteciler Federasyonuna gönderildi.
Yorumlar (0)
29°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P