MEDYA TOPLUMUN BEKASIDIR

Kuzey Ren-Vestfalya’da (KRV) yaklaşık on yıldan beri faaliyetlerini sürdüren Türk Gazeteciler Birliği, “Her eve bir gazete, gazeteme sahip çıkıyorum.” başlıklı bir kampanya başlattı.

Medya 12.12.2014, 11:54 12.12.2014, 11:57
MEDYA TOPLUMUN BEKASIDIR

 Kuzey Ren-Vestfalya’da (KRV) yaklaşık on yıldan beri faaliyetlerini sürdüren Türk Gazeteciler Birliği, “Her eve bir gazete, gazeteme sahip çıkıyorum.” başlıklı bir kampanya başlattı.

Düsseldorf Başkonsolosluğunda gerçekleşen törende konuşan KRV Türk Gazeteciler Birliği Başkanı Metin Es, Türk medyasının Almanya’da var olmasının tek sebebinin bu ülkedeki Türk toplumu olduğunu söyledi.

Es, "Bir toplumun haber alma ve gelişiminde önemli yeri olan günlük gazetelerin yanı sıra yerel gazetelerin okunmasını da teşvik ediyoruz." dedi.

Sivil toplum kuruluşları, okullar, dernek ve spor kulüplerinin hepsinin gazete okuma gibi güzel alışkanlıklara vesile olmalarını isteyen Es, "5 milyon Türk’ün yaşadığı Avrupa’da günlük sadece 40 bin (Türkçe) gazete satılıyor. Bu da Türkçeye olan ilginin azalması anlamına geliyor. 1 Euro verip bir gazete alınamıyorsa, bu vahametin bir göstergesidir.” dedi.

Türk toplumdan bu kampanyaya özellikle destek olmasını isteyen Es, “Evlerinde mutlaka ana dillerinde yayınlanan bir gazete bulundurmaları için çağrıda bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.


BASINI OLMAYAN BİR TOPLUM KÜLTÜR EROZYONUNA UĞRAR

Türk medyasının iyi ve kötü günlerde vatandaşlarının her zaman yanında olduğunu vurgulayan Gazeteciler Birliği Başkanı şöyle devam etti: “Acılarını, kederlerini paylaşmada veya herhangi bir danışmanlık konusunda Türk medyası vatandaşlarının her zaman yanında olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Böylesine hizmet veren basın yayın organlarına 1 Euro vererek veya abone olarak sahip çıkmak, her Türk vatandaşının asli vazifesi olmalı. A gazetesi veya B gazetesi, ismi ne olursa olsun Türk basınına Türk halkı sahip çıkmalı.”

Programın ev sahipliğini yapan Düsseldorf Başkonsolosluğu ise basının büyük bir güç olduğunu hatırlatarak projenin önemine vurgu yaptı. Basını olmayan bir toplumun hızlı değişim gösterip, kültür erozyonuna uğrayacağın konusunda uyaran Başkonsolos Alattin Temür, “Basını olmayan bir toplum, değişim ve dönüşüme uğrar. Başka milletlerin gündemini ve kültürünü takip ederek, kendisi olmaktan çıkar. Çünkü o gazetede çıkan gündemle kendinizi özdeşleştirmeye başlarsınız.” tespitinde bulundu.

MEDYA TOPLUMUN BEKASIDIR


Günlük bir gazete okumanın dil ve kültür gelişimi açısından büyük önem taşıdığını anlatan Temür, “Basın konusu beka sorunudur. Çünkü toplumun genelini ilgilendiriyor. Medya değişebilir veya zor bir süreçten de geçebilir ama emekçilerinin görev başında olması gerekir. Bundan dolayı basınımızı ayakta tutmak zorundayız. Basın toplumun aynı zamanda pusulasıdır.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)