"MHP'nin Yol Haritiası"

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli 2019 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını belirtti.

Medya 08.09.2017, 15:59 08.09.2017, 16:33
"MHP'nin Yol Haritiası"

MHP Lideri Bahçeli, 2019 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağı açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sorulan bir soru üzerine ise;  İddiayı gündeme getirenlerin amacının 'Suyu bulandırmak' olduğunu belirterek; "Sayın Bahçeli ile gayet güzel bir diyaloğumuz var. Her şey olabilir ama bunların amaçları başka" ifadelerini kullandı.

Milliyet'ten Önder Yılmaz, 2019 seçimlerine doğru MHP'nin yol haritasını anlattı. 

MHP de bu kapsamda yol haritasını belirlemeye çalıştığını Şimdiden söylenebilecek ilk olmadığını belirterek; "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanı adayı olmayacak. MHP’nin öngördüğü stratejiye göre, Bahçeli partisinin başında Genel Başkan sıfatıyla Türkiye’nin bölünme tehlikelerini bertaraf edecek politikaları hayata geçirmeye çalışacak. Hedef öncelikle tek başına iktidar olacak. Güçlü bir Türkiye için güçlü bir MHP’nin varlığı sağlanacak. Net olan ikinci konu ise MHP’nin kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkarması. Aday isim, milliyetçi cenahta karşılığı bulunan ve Türkiye geneline de hitap edecek nitelikte olacak."dedi.

Önder Yılmaz Kulislerde konuşulanlardan bahsederek; “Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı yardımcısı olabileceğine, Ak Parti-MHP ittifakına” ilişkin senaryoların ise MHP cenahında karşılığı yok. MHP, Ak Parti ile birlikte hareket etme pozisyonu çok önceden belirlemiş durumda. “Terörle mücadele”, “Suriye başta olmak üzere dış politik konular” ve “15 Temmuz’la birlikte Anayasa ve uyum yasaları değişiklikleriyle devam eden Türkiye’nin normalleşmesi” olarak somutlaşan üç dinamik üzerinde iktidara destek sürecek. MHP, bu desteği, “iki partili koalisyon değil, hedefte birliktelik” olarak ifade ediyor. Yalnızlaştırılmak ve uçuruma sürüklenmek istenen ülkenin selamete ulaşması için MHP elini taşın altına koyduğuna inanıyor." dedi.

Önder Yılmazın Analizi şöyle devam ediyor:

BAHÇELİ GEÇMİŞTE İSPATLADI

2019 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminde Ak Parti ile MHP ittifak yapacak mı?” sorusuna gelince... MHP’de, ‘bilinen bir şey var ki, Bahçeli, kişisel çıkar ve koltuk sevdası için hiçbir ittifak ve pazarlığın içine girmez’ yorumu yapılıyor. Bunu geçmişte ispatladı. Ecevit’in Başbakanlığı döneminde DSP hükümette azınlığa düşünce “başbakan siz olun” teklifini reddeden Bahçeli, 7 Haziran 2015 genel seçimini sonrası koalisyon arayışındaki CHP’den gelen “başbakanlık” önerisini de kabul etmemişti. MHP yönetimine göre; 15 Temmuz’la birlikte iktidara verdiği desteği Bahçeli isteseydi, kabineye girerek veya bakan vererek somut ittifaka dönüştürebilirdi, ama yapmadı.

ÜÇ GEREKÇEYE DAYALI DESTEK SÜRECEK

MHP’nin iktidara üç gerekçeye dayalı verdiği destek, 2019 yılına kadar sürecek. MHP, bu süreçte ilk ittifak arayışının CHP, HDP ve yeni parti kurma iddiasında olan Meral Akşener ile diğer küçük siyasi partiler arasında gerçekleşeceğine inanıyor. MHP ise şimdiden bir ittifak arayışında değil.

İTTİFAKIN KAPISI ARALANABİLİR

2019’da kilit partisinin MHP olduğu şimdiden söylenebilir. Seçilmek için gerekli olan yüzde 50+1 oranı dikkate alındığında Ak Parti’nin MHP’ye ihtiyaç duyacağı da açık. 2019’un şartları “hedefte birliktelik” içinde olan Ak Parti ile MHP’yi ittifaka zorlayabilir. MHP bunu şimdiden öngörmüyor. Ancak, “ülkenin bölünme” tehlikesinin varlığı “ittifak kapısını” aralayabilir.

Yorumlar (1)
Fahri t.yılmaz 4 yıl önce
Sayın bahçeli yalnızlaştırılmak ve uçuruma atılmak istenen ülkeyi yıllardır sövdüğün birine bırakarakmı kurtaracaksın