Alexa

Mine Güler: Yeniden milli bir hayat Mümkün mü ?

Türkgün yazarlarından Mine Güler, "Yeniden milli bir hayat.. Mümkün mü ?" başlığı ile yayınladığı makalesinde, "Peki biz yeniden bizliği giyinip de tarihte kapılar açtığımız çağı yakalayabilir miyiz..? O Türk karakterine bürünüp, yalnız yaradana sığınarak yeniden bir millet olabilir miyiz..? " dedi.

Mine Güler: Yeniden milli bir hayat Mümkün mü ?

Mine Güler genç bir yazar olduğu halde, şiir gibi cümlelerle Türk milletinin içinde bulunduğu durumu özetleyerek, neden ve niçinler ardından çözüm önerilerini sunmuş. "Biz, biz olduğumuz kadar şu acunda yer aldık, peki şimdi var mıyız?" sorusunun ardından  "Saygımız, hoşgörümüz, ahlakımız, vefamız, sevgimiz hep el yordamıyla beslenmiş de, hastalıklara kurban gitmiş gibi..." diyor.

Soru ve cevabı içinde olan şu cümlelerin gerçek payı yok mu? ""Başkasının gemisiyle çağ nehrini geçmeye çalışıyoruz; yediği içtiği dediği farklı, ne onlara ne de kendi adabımıza uyamıyoruz ve duruşumuzu yitirmek üzere olduğumuzdan akıntıya karşı da dik duramıyoruz…"

Mine Güler şöyle devam ediyor:

Değerlerin hatırlanması ve zenginleştirilerek geleceğe taşınması bir millet için çok büyük bir önem taşır. Biz değerlerimizi çağdaşlaşmanın gerisine atıp, Batı’nın topuk sesleriyle çağa kulak verdik, o ayak izlerine uymaya çalıştık… Çağdaşlaşmanın, modernizmin tek yolu Batılılaşmadan geçer diye, inandırıldık. Şimdi de özünden koparılmaya çalışılan bir milletin, içten serzenişlerinin şahidiyiz.

Mine Güler'in yazısının devamını lütfen tıkla oku: Milli bir hayat mümkün mü?

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 00:46
YORUM EKLE

banner325