‘Pizza’ ile ‘Pide’ arasında tercih 'pide' oldu

sosyal medya anketleri ile bir fenomene dönüşen Vedat Milor, Gerçekleştirdiği son anket ile sosyal medya kullanıcılarının ‘Pizza’ ile ‘Pide’ arasındaki tercihi ‘Pide’ oldu.

Medya 14.01.2021, 22:32 15.01.2021, 13:15
‘Pizza’ ile ‘Pide’ arasında tercih 'pide' oldu

Türkiye’nin en ünlü gurmesi Vedat Milor, sosyal medyada bir fenomene dönüşen ve Türklerin damak tadının nabzını tuttuğu anketlerini Türkiye’nin yeni nesil video içerik platformu GAİN’de devam ettirdi. Gerçekleştirdiği son anket ile sosyal medya kullanıcılarının ‘Pizza’ ile ‘Pide’ arasındaki tercihine odaklanan Milor’un anketinin galibi ‘Pide’ oldu.

“Vedat Milor ile En İyisi” programında Türkiye’nin lezzet tercihlerine odaklanan anket sonuçlarını değerlendiren Vedat Milor’un “Acıktınız ve karşınızda yan yana, kaliteleri ile ünlü iki restoran var. Biri pizzacı, diğeri ise pideci. Soru basit: Hangisine girersiniz?” sorusu ile başlattığı anketinde iki yüz binden fazla oy kullanılırken, anket  %60’lık bir oranla “Pide”nin ezici galibiyeti ile sonuçlandı.

Vedat Milor Kimdir?

10 Ekim 1955 tarihinde İstanbul’da doğan Vedat Milor, Galatasaray’da yatılı okulunda okudu. Aslen Konyalı olan Vedat Milor, Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. London School of Economics’te eğitim gören Milor, 1990 yılında bitirdiği Doktorasını Amerika’da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de sosyoloji üzerine yaptı. 1986 yılında doktora tezi için bir yıl Fransa’da kalan Mlor, Doktora tezi “Planning and Economic Development in Turkey and France: Bringing the State Back in“, 1990 senesinde Amerika’da, American Sociological Association tarafından senenin en iyi doktora tezi seçildi.

Doktorasının ardından askerliğini yaptıktan sonra 1991 yılında Dünya Bankası’nda işe başladı ve ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin Rhode Island einde bulunan Brown Üniversitesi’nde sosyoloji bölümünde asistan profesör olarak çalışmaya başladı. Milor, New Jersey’de yer alan Princeton Üniversitesi’nde bir yıl misafir öğretmenlik yaptı ve ABD’nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko’nun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversite olan Stanford Üniversitesi’nde hukuk okudu.

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde, öğretim üyeliği yapan Milor, politik ekonomi üzerine çeşitli dersler verdi ve sonraki yıllarda 2005 yılında Türkiye’ye geldikten sonra İstanbul Koç Üniversitesi’nde ise uluslararası ilişkiler dersleri verdi.

NTV’de prime time’da haftada üç kez yayınlanan “Vedat Milor’la Tadı Damağımda” adlı programın sunuculuğunu yaptı. 2005 yılından beri de perşembe ve pazar günleri Milliyet gazetesinde yazıyor. Vedat Milor, hala en büyük hobisi olarak tanımladığı yeni lezzetler keşfetmek için dolaşmaya devam etmektedir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)