Profesyonel Reklam Ajansları

Medya 01.06.2022, 14:42
Profesyonel Reklam Ajansları

Markaların reklamları genel olarak reklam ajansları ile yapılmaktadır. Bu ajanslar ise toplamda 3’e ayrılmaktadır. Bunlar şu şekildedir. Medya, 360 ve kreatif ajanslardır. Bu her tür ajans aslında reklam türüne ve özelliklerine göre birbirinden ayrılmaktadır. Kreatif bir reklam hazırlanması gerekiyorsa o zaman kreatif ajanslar ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Öte yandan reklamların gazete, dergi, sosyal medya veya televizyonlarda gösterilmesi isteniyorsa o zamanda medya ajansları ile anlaşılması gerekmektedir.

Son olarak ise gösterime sunulmak istenen reklam hem medyada hem de kreatif amaçlı ise o zamanda 360 ajanslardan yardım alınması oldukça önemlidir. Günümüzde en çok tercih edilen ajanslar ise genel olarak 360 ajanslardır. Öte yandan medya ajanslarına gösterilen ilgi de son yıllarda oldukça artmış durumdadır. Her ajans çeşidinin reklam ücretleri de birbirinden farklı olmaktadır.

Genel olarak 360 ajansların fiyatları yaptığı iki türlü hizmetten dolay oldukça pahalı olmaktadır. Kreatif ajansların reklam ücretleri ise oldukça uygun olmaktadır. Yeni nesil reklam ajanları gündeme geldiği zaman karşımıza tam anlamıyla geniş kapsamlı bir çalışma alanının çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Burada ajans tercihinde bulunurken mutlaka profesyonel bir ajans olmasına da dikkat etmek şarttır.

En İyi Ajanslar

Günümüzde hizmet veren birçok ajans bulunmaktadır. Ancak benzersiz, rakiplerden farklı bir reklam içeri oluşturabilmek için en iyi ajanslar ile çalışılması oldukça önemlidir. En iyi çatısı adı altında olan ajansların en önemli özelikleri sadece reklam tasarımı yapmak değil aynı zamanda markanın pazar stratejilerini geliştirmesidir. Genel olarak en iyi olarak tabir edilen ajansların tamamı alanında en az 15 yıl tecrübeye sahip olup 20’den fazla yerli ve yabancı markaya reklam hizmeti vermiştirler. Öte yandan bir de alanında birçok ödüle layık görülmüşlerdir. Bu ajansları diğer ajanslardan ayıran diğer bir önemli özellikleri ise marka yüzlerinin seçimidir.
En iyi hizmeti veren ajanslar genel olarak reklam yüzü olarak o dönemin en çok konuşulan ve tanınan ismini reklam yüzü yaparlar. Bu sayede hazırlanan reklam izleyicilerde kalıcı olmaktadır. Bu aynı zamanda markanın arama motorlarında ki yerini de değiştirmektedir. Marka aratıldığında arama motorlarında ilk sıralarda çıkmasına sebep olmaktadır. Türkiye’de ve Avrupa’da bu hizmeti en iyi veren ajansların başında Scarlet medya grubu gelmektedir. 2007 yılında kurulan bu ajans neredeyse tüm Türk markalara reklam danışmanlığı yapmasıyla bilinmektedir.

Açık Hava Reklamcılığı

Ülkemizde en çok kullanılan reklamcılık çeşitleri arasında ilk üçte yer alan Açık hava reklamcılığı genel olarak kurumsal müşteriler tarafından ilgi görmektedir. 2022 yılı itibari ile reklam sektörünün %10’luk payı bu sektöre aittir. Bu reklamcılık çeşidinin en bilinen örnekleri ise şu şekildedir. Otobüs durak afişleri, otobüs üstü reklamlar, duvar reklamları, metro içi ve dışı reklamlarıdır.

Öte yandan açık hava reklamın en çok kullanıldığı yerlerden birisi de alışveriş merkezleridir. Yapılan bir ankete göre bu reklam hizmetini alan sektörler ise içecek, gıdalar, teknoloji ürünleri, inşaat sektörü ve bankalardır. Burada açık hava reklamcılığı konusunda profesyonel bir şekilde hizmet sunan firmaların tercih edilmesi şarttır.

Hizmeti almak isteyen kurumsal müşterilerin bulundukları yerel belediyeler tarafından hizmeti kiralaması gerekmektedir. Kira ücretleri yaz aylarında genel olarak düşmektedir. Öte yandan kira süreleri ise haftalık ve aylık olarak ikiye ayrılmaktadır. Haftalık açık hava reklam kiralama hizmeti aylık seçeneğe göre daha uygun olmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında son zamanlarda açık hava reklamcılığı sektörünün etkili bir gelişim sürecinin içerisinde yer aldığı bilinmektedir.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)