Recep Yazgan; Türklük şuur ve gururu Ayasofya

Gazeteci Yazar Recep Yazgan Diriliş postasında bu haftaki yazısında 'Türklük şuur ve gururu Ayasofya' başlığı altında kaleme aldığı yazısında, Ayasofya’nın cami olarak yeniden açılmasına sevinmeyenlerde de genetik bir sıkıntı olduğunu yazdı.

Medya 16.07.2020, 19:21 16.07.2020, 20:40
Recep Yazgan; Türklük şuur ve gururu Ayasofya

'Türklük şuur ve gururu Ayasofya' isimli makalesininde Ayasofya'nın yeniden cami olmasını değerlendiren Gazeteci Yazar Recep Yazgan, Ayasofya'nın bir şuur, olduğunu, İslam olma, Müslüman olma ve Türk olma gururu olduğunu belirtti. 

Ayasofya bir gururdur; İslâm olma, Müslüman olma ve Türk olma gururudur

Yazgan, Diriliş postası'nda bu haftaki yazısında 'Türklük şuur ve gururu Ayasofya' başlığı altında geçen günlerde gündeme bomba gibi düşen ve emperyalistler ile içerideki işbirlikçilerini rahatsız eden Ayasofya'nın cami olmasını değerlendirerek şunları yazdı: "Ayasofya bir şuurdur; Cihad şuuru, Fetih şuuru, şehitlik ve şahitlik şuuru. Ayasofya bir gururdur; İslâm olma, Müslüman olma ve Türk olma gururu. Ayasofya bir hasret, yakıcı ve kavurucu, olma ve oldurma hasretidir.  Ayasofya Anadolu büyüklüğünde bir davanın remzi, tutsaklıktan ve esaretlerden kurtuluşun sembolüdür. Ayasofya, bir nispetin, bir intisabın ve mensubiyetin bedaheten hissedilişidir. Zorlama kabul etmez, kendiliğinden…"

İslâm ve hem de Türklük şuurunda bir sıkıntı var demektir

Ayasofya'nın bir ölçü ve bir mikyas olduğunu belirten Yazgan, "Kâfirden, Müslümanlar namı hesabına iyi ve güzel olan hiçbir şeyi beklememenin ve dahi istememenin, cümle güzelliklerin yalnız ve ancak İslâm’da olduğunu bilmenin ve buna inanmanın ölçüsüdür. Kâfirin yani gâvurun İslam’a ve Müslümanlara hayırlı bir şey teklif etmeyeceğini idrak ölçüsü… İçimizdeki hainleri, gafilleri ve de kriptoları ortaya çıkartan bir turnusoldur. Ayasofya’nın yeniden cami olmasına sevinmeyenlerin, belki de sevinemeyenlerin hem İslâm ve hem de Türklük şuurunda bir sıkıntı var demektir." diye yazdı.

İsmet Özel sözlerinden makalesine taşıdığı şu cümleler altına hangi Müslüman hangi Türk imzasını atmaz:

“Türk olmak size ağır mı geliyor, siz Türk olmayı düşük bir şey olarak mı görüyorsunuz? Siz her an bu topraklara ihanet edebilirsiniz. Sizin için Türk olmak ile İngiliz olmak arasında bir fark yoksa siz bu ülkenin tehlikeli insanlarından birisiniz. Gözlem altında tutulmalısınız ve her an hareketleriniz not edilmelidir.” Makalenin tamamı için 'Türklük şuur ve gururu Ayasofya'

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu