RTÜK kararı: Küfürlü Program 'Konuşanlar'a Ceza!

 Hasan Can Kaya'nın hazırladığı “Konuşanlar” programına RTÜK, yayıncı EXXEN’e idari para cezası ve katalogdan çıkarma cezası uyguladı.

Medya 15.12.2021, 17:56
RTÜK kararı: Küfürlü Program 'Konuşanlar'a Ceza!

Küfür ve argo ifadeler nedeniyle tepki çeken Hasan Can Kaya'nın hazırladığı “Konuşanlar” programını RTÜK inceledi. RTÜK, yayıncı EXXEN’e idari para cezası ve katalogdan çıkarma cezası uyguladı.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, Exxen'in 'Konuşanlar' programı RTÜK toplantısında ele alınarak Programda mizahı aşan galiz ifadelerin, bir yapımda ağza dahi alınmayacak söylemlerin bulunduğunu tespit edildi. RTÜK, Türk toplumunun temeli olan ailenin fertlerinin de dahil edildiği ve cinsiyetçi unsurlar da içeren çok sayıdaki küfür ve argo kelimelerin ekranlara yansıtılmasının yayıncılık ilkelerine aykırı olduğu kanaatine vararak, Exxen'e idari para cezası ve katalogdan çıkarma müeyyidesi uyguladı.

Üst Kurul üyeleri, 6112 sayılı Kanunda yer alan, 'Yayın hizmetleri, ….. Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.' ve 'Türkçenin, özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez.' hükümlerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Exxen'e idari para cezası ve katalogdan çıkarma müeyyidesi uyguladı..

.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)