Şaban Kılıç'tan Samsun'un Üç Sac Ayağı

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Eski İl Başkanı Şaban Kılıç, 2017'de gittiği umre ziyareti sırasında vefat eden Ülkücü Camianın yakından tanıdığı Kadir Yılmaz (Çakmakçı Kadir) ın üçüncü yıldönümü dolayısıyla sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Medya 29.04.2020, 00:00 29.04.2020, 01:27
Şaban Kılıç'tan Samsun'un Üç Sac Ayağı

Eski Ülkü Ocakları ve Milliyetçi Hareket Partisi Eski İl Başkanlarından Şaban Kılıç, Çakmakçı Kadir Amca'nın (Kadir Yılmaz) 3. ölüm yıldönümü münasebetiyle sosyal medya hesabından bir anma mesajı yayımlayarak, "Rahmetli Bağışlayıcı Amca ve rahmetli Halil Demirci Amca ile beraber Samsun'un üç saç ayağından birisi.." olduğunu belirtti.

Ülkücü Hareketin Samsun'daki bilindik ismi Kadir Yılmaz'ı namıyla ifade eden Şaban Kılıç, "Kadir Amca.Çakmakçı Kadir Abi... Malatya - Darende'li Kadir Abi.." ile ilgili şu bilgileri vermektedir:

Rahmetli Bağışlayıcı Amca ve Rahmetli Halil Demirci Amca ile beraber Samsun'un üç saç ayağından birisi Kadir Amca, Darende'den Samsun'a, Unkapanı Mahallesine yerleşir. Bedesten denilen yerin Büyük Postane tarafında bir arabada esnaflık yapar.. Çakmakçı Kadir ifadesi oradan gelir..O zamanki Çakmaklara Çakmak taşı Koymak-Çakmak Gazı Doldurmak ta yaptıkları İş arasındadır..  Kadir Ağabeyin Rahmetli Burhan Şahin Hoca'nın evlenmesine vesile olması (Abdullah Köse Hoca ile beraber) hayli ilginçtir.. Burhan Şahin Ağabeyin Hanımı da Unkapanı Mahallesinin kızıdır.. Abdullah Hoca ve Kadir Ağabey de Unkapanı'nda oturmaktadır..

Kadir Amca İhtilalden sonra Büyük Postaneden Büyük Camiye giden yolda sağ Tarafta bir Dükkan tutar. Aynı işi,daha büyük çapta orada yapmaya başlar. Kadir Ağabey, İhtilalden sonra Unkapanı Mahallesinden olan Benim ve Ramazan Çağlar'ın Ailesini hiç yalnız bırakmaz.. Sürekli bizim ailelerimizin yanında olur.. Ben, 91-Nisan ayında tahliye olunca yaptığım ilk işlerden birisi Kadir Ağabeyi ziyaret etmek oldu..

Dükkanı Oğullarına devredene kadar sürekli gittim..

Dükkan değil, Sanki  MHP ve Alparslan Türkeş'in tanıtım bürosu gibi idi..

Dükkanın her tarafında gazete küpürleri vardı..

Alparslan Türkeş'in resim ve posterleri dükkanı kaplamış, MHP ve Türk Milliyetçiliğine dair VECİZ SÖZLER duvarları süslüyor idi.
Dükkana alış-veriş için gelen her müşteriye mutlaka MHP veya Türkeş veya Ülkü Ocakları ile ilgili birşeyler anlatırdı...
Ülkü Ocaklarından geldiğini söyleyen veya Ülkücü Olduğunu ifade eden veya MHP'li olduğunu söyleyen bir kişiye mutlaka şu soruları sorardı:

  • Alparslan Türkeş'in BABASININ ADI Ne?
  • Alparslan Türkeş'in Babasının Mezarı Nerede?
  • Alparslan Türkeş Aslen Nereli?

Kadir Ağabey Samimiyet ve İnanmışlığın 'BEDENE GİRMİŞ' hali idi..
Kadir Ağabey İhtilalden sonra Atakum'da Karayollarının üst taraflarına yerleşir.. Zamanla da İşyerini oğullarına devreder.. Oğulları Nanefi ve Fatih'in İkisi de OMÜ -Tıp Fakültesinde çalışmaktadır..

Kültürlü - Edepli - Şuurlu Türk Milliyetçileridir. Camiada olunması gereken Ülkücü İnsan tipinin örnek kişileridir.
Kadir Ağabey 2017-Nisan Ayında UMREYE Gider..

Ve 28 Nisan günü Umre yaparken vefat eder. Defni orada yapılır..
Bağışlayıcı Amca - Halil Amca ve Kadir Ağabey Beraberlerdir şimdi. Rahmet olsun..

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)