Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye Nasihatı'nı Bir de Böyle Dinleyin

Şeyh Edebâli'nin Osman Gazi'ye Nasihatı yüzyıllar geçmesine rağmen insanları hala büyülemektedir.

Medya 13.08.2017, 00:12 13.08.2017, 00:49

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda aralarında kurucu sultanlar başta olmak üzere pek çok gazî ve dervişin de rolünün olduğu bilinmektedir. Bu şahsiyetler arasında Şeyh Edebali, gerek Osman Gazi’nin kayınpederi ve mürşidi olarak, gerekse daha çok Osman Gazi’ye atfedilen rüyayı tabir etmesi hasebiyle bir rol model ve manevî kurucu sıfatıyla Osmanlı kuruluş devriyle özdeşleştirilmiştir. 

Karaman’da 13. yüzyılın başlarında doğduğu kabul edilen Şeyh Edebali’nin, 1326 yılında 120 yaşını aşkınken Bilecik’te vefat ettiği bilinmektedir. Türbesi, halen Bilecik’teki zâviyesi içerisindedir. Eskişehir Odunpazarı’nda da bir makam türbesi bulunmaktadır.

Şeyh Edebâli'nin Osman Gazi'ye Nasihatı, ünlü Osmanlı tarihçisi Cenabi'nin "Cenabî Tarihi" adıyla da bilinen "el-Hâfilü'l-Vâsıt ve Aylemü'z-Zâhirü'l-Muhît" adlı Arapça eserinin Süleymaniye Kütüphanesi'nde kayıtlı bir nüshasında mevcuttur. 

Mustafa Cenabi, 1540-1590 yılları arsında yaşamıştır, ondan önce kimse Edebâli'nin böyle bir vasıyetinden söz etmemiştir.

Ey oğul! Beysin… Bundan sonra öfke bize; uysallık sana, güceniklik bize; gönül alma sana, suçlama bize; katlanma sana, acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana, geçimsizlikler bize, çatışmalar bize, anlaşmazlıklar bize; adâlet sana, kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana.

Ey oğul! Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana, üşengeçlik, uyuşukluk bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana. Ey oğul sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek açmaz. Şunu da unutma: İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.

Ey oğul! Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı Allahu Teala yardımcın olsun, beğliğini kutlu kılsın; hak yoluna yararlı kılsın; ışığını parıldatsın, uzaklara iletsin; sana yükünü taşıyacak güç ayağını sürçtürtmeyecek akıl versin”

Uğur Işılak'tan dinleyelim:

Yorumlar (0)
hafif yağmur