banner434

Sosyal Medya iletişiminde Önemli 7 Madde

İletişim Uzmanı Yelda Kırçuval, sosyal medyada kullanılan dilin felakete dönüşmemesi için dikkat edilmesi gereken 7 yazısız kural olduğunu söyledi.

Medya 01.02.2022, 13:02 01.02.2022, 15:33
Sosyal Medya iletişiminde Önemli 7 Madde

İletişim çağı artık yerini dijital iletişim çağına bırakmasıyla birlikte bir takım kurallar gelmeye ve tedbirler alınmaya başlandı. Dünyanın öteki ucundaki birine ulaşmak saniyeler alırken, Sesli, görüntülü, grup görüşmeleri ya da toplantılar oluşturarak ta  istediğinizle istediğiniz şekilde görüşebiliyorsunuz. Ancak sosyal medya dili Türkçe’miz için büyük tehdit oluşturuyor.

İletişim Uzmanı Yelda Kırçuval, sosyal medyada kullanılan dilin felakete dönüşmemesi için dikkat edilmesi gereken 7 yazısız kural olduğunu dile getirerek şu tespitlerde bulundu:

  • GEREKSİZ KISALTMALAR KULLANMAYIN

Eskiden kullanılan doğru kelimeleri unuttuk ve unutturduk. Yeni kelime türetme işinde de sınıfta kaldık. Ortaya acayip bir tablo çıktı. Hangi dilden alındığı meçhul olan harf şeklinde gülmeler gençler arasında yaygın hale geldi. Bunun yerine duygularınızı net bir şekilde ifade etmelisiniz.

  • YÜZ İFADELERİNİ YERİNDE KULLANIN

Sanal hayatın vazgeçilmezi olan yüz ifadelerinin amacı iletişimi yumuşatmaya ve duygularımızı ifade etmeye yardımcı olmaktır. Bazı konularda birine bir eleştiri yönlendirmek isteyen, ancak bu kişiyi boş yere kırmaktan da çekinen kişiler emoji kullanıp darbeyi hafifletir. Kırçuval, kullanılan bu ifadelerin pozitif olduğu sürece geçerli olabileceğini söylüyor.

  • F KLAVYE KULLANIN

F Klavye, Türkiye için özel tasarlanmış bir klavyedir. Türkçedeki harf sıklıkları ve parmakların fiziksel özellikleri dikkate alınarak geliştirilmiş bir klavyedir. Ancak hem telefonlarda hem de bilgisayarda kullanımının azalması Türkçe diline zarar veriyor.

  • BASİT VE YALIN BİR DİL KULLANIN

Kullanılan dilin anlaşılır, sade ve doğru ifade edilmiş olması iletişim kazalarının önüne geçer. Yelda Kırçuval, kalabalık kelime kullanımından ziyade az ve öz bir iletişim dilinin her yerde işe yarayabileceğini söylüyor.

  • KİŞİSEL BİLGİ PAYLAŞIMINA DİKKAT EDİN!

Evinizden paylaşım yaparken adresinizi belirtecek cümlelerden sakının.!

Sosyal medyada kişilik bozukluğu olan, psikolojik sorunları olan birini farkında olmadan kendinize zarar verir hale getirebilir ve evinize yakın bir noktada talihsizlik yaşayabilirsiniz. ( Aleyna Tilki, Seranay Sarıkaya, Ezgi Mola… örnekleri olduğu gibi)

  • HER MESAJI AÇMAYIN VE CEVAP YAZMAYIN!

Özelden ya da paylaştığınız post’larınıza gelen yorumlara yüz ifadeleriyle bile nezaketen cevap verirken, sizi kendi iç dünyasında farklı yorumlayarak bağ kurup takıntı haline getirebilecek kişiler olduğunu asla unutmayın. Sosyal medyada sizi takip eden, beğeni atan, yorum yazan birinin şizofren, dolandırıcı, tacizci ve bir katil de olabileceğini düşünmekten bir an bile vaz geçmeyin. 

  • SAĞLIK DÜŞMANLARINA FIRSAT VERMEYİN!

Kaslı ve sıfır beden cazibesine kapılıp beden sağlığınızı sosyal ağ simsarlarına heba etmeyin. Sürekli ince ve kaslı görüntünün daha fazla etkileşim alacağı algısıyla karşınıza çıkan zayıflatıcı ilaç ve estetik müdahale çeşitlerine kapılmayın. Bir etkili paylaşım için bedeninizden ve sağlığınızdan vazgeçmeyin.

YELDA KIRÇUVAL KİMDİR ?

Yelda Kurçuval, 1997 yılında TRT sınavlarına girerek TRT eğitimlerinden Diksiyon, Fonetik, Artikülasyon dersleri aldı. Meslek kariyerine editör ve spiker olarak başladı. 1999 yılında belgesel, film, reklam ve dizilerde dublaj çalışmalarında bulunan Kurçuval, aynı sene içerisinde televizyon ekranlarına giriş yaptı.

HBB TV ekranlarında Ana Haber sunmaya başlayan güzel sunucu, diğer yandan kanal bünyesinde editör, spiker, program yapımcısı ve sunuculuk olarak kariyerini devam ettiren Yelda Kırçuval, Çevre Aktüel ve Tüketici Dosyası adlı programlarıyla birlikte televizyonun pek çok departmanında görev aldı. 2000 yılında Show TV - Haber Hattı programını hazırladı ve sundu. Sözcü gazetesine özel röportajlar ve analiz yazıları yazan Kırçuval, Radyoculuk ile başlayan kariyerini meslek hayatını Radyo 99’da Haber Müdürlüğü yapmayı sürdürerek de devam etti.

2009 yılında TRT 2 ile Birlikte Yaşarken isimli programın da sunuculuğunu üstlenen ve Ardından ATV İç Yapımlarda Yapımcı ve sunucu olarak görev yapan Kırçuval, 2011 yılında STAR TV’de Duymayan Kalmasın programı ile magazin programını sunarak devam etti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi’nde Diksiyon ve Tv Programcılığı dersi vermeye devam eden Yelda Kırçuval,  Adapsız Kadınlar Hayasız Erkekler, 2018 yılında ise İnsanı İnsan Acıtır isimli kitapların altına imzasını attı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)