Sosyal Medya Nasıl Çalışır?

Sosyal medya, iİnternet erişimi olan herkes bir sosyal medya hesabına kaydolabilir. Bu hesabı, istedikleri içeriği paylaşmak için kullanabilirler. Sosyal medya, çok çeşitli web sitelerini ve uygulamaları kapsamaktadır.

Medya 26.11.2021, 10:41
Sosyal Medya Nasıl Çalışır?

Sosyal Medya artık tüm dünyada hayatımızın bir parçası oldu. Küresel sosyal medya kullanımı inanılmaz bir hızla artmaktadır. Geçtiğimiz yıl dünyada 3,71 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyordu.  Bu yıl  sosyal medya kullanıcı sayısı 4,20 milyara yükseldi. Artık dünya nüfusunun yüzde 53'ünden daha fazlası sosyal medya kullanıyor

Sosyal medya çok farklı türde web sitelerini ve uygulamaları kapsamaktadır. Çoğu sosyal medya sitesi, genellikle bir ad ve bir e-posta adresi sağlayarak bir kullanıcının bir profil oluşturmasıyla başlamaktadır.

Sosyal medyada Bir profil oluşturulduktan sonra kullanıcılar içerik oluşturabilir ve paylaşabilir. Örneğin, yeni bir hesabı olan bir Instagram kullanıcısı bir resim çekip bunu bir başlık ile profilinde paylaşabilir. Kullanıcılar, profilleri için içerik oluşturmanın yanı sıra, içeriklerini takip etmek veya yorum yapmak istedikleri diğer kullanıcıları da bulabilirler. Sosyal medyanın türüne bağlı olarak, bir kullanıcı başka bir kullanıcıyı "takip edebilir", onu "arkadaş" olarak ekleyebilir veya başka bir kullanıcının sayfasına "abone olabilir"

Sosyal medya genellikle kullanıcıların içerikte gezinmesine izin veren "beslemeler" kullanmaktadır. Sosyal medya şirketleri, görünen içeriği ve göründüğü sırayı belirlemek için bir kullanıcının profil verilerine dayalı algoritmalar kullanır.

Birçok farklı sosyal medya türü vardır. Birçok hizmet birden fazla kategoriye sığabilir. bazı örnekler şöyle:

Sosyal ağlar

Sosyal ağlar, diğer kullanıcılarla bağlantı kurma ve düşünce, fikir ve içerik alışverişinde bulunma konusunda uzmanlaşmıştır. Facebook ve Twitter sosyal ağlara örnektir. 

Medya Ağları

Medya ağları fotoğraf ve video gibi içerikleri dağıtma konusunda uzmanlaşmıştır. Instagram ve YouTube bunun örnekleridir.

Tartışma Ağları

Reddit gibi tartışma ağları, kullanıcılar arasında derinlemesine tartışmalara yol açabilecek gönderiler için ideal çıkış noktasıdır.

İşletmeler ve Sosyal Medya

Herhangi bir kişi sosyal medyaya kaydolabilirken, sosyal medya platformları her büyüklükteki işletme için pazarlamanın önemli bir parçası haline geldi.İşletmelerin sosyal medyayı kullanırken akıllarında tutmaları gereken bazı şeyler şöyle:

Sosyal Medya Pazarlaması Geçicidir

Doğası gereği, sosyal medya kısa bir dikkat süresi medyasıdır; aynı anda düzinelerce gönderi arasında hızla gezindikleri için onların dikkatini çekmeniz gerekir.

Sosyal Medyada Aktif Olmalısınız

Perakendecilerin yaptığı en büyük hatalardan biri, alakalı olduğunu düşündükleri her sosyal medya platformunda hesap açmak ve sonra onları hareketsiz bırakmaktır.  Sosyal medya kullanıcıları, hesap açan ve müşterilerle veya halkla etkileşime girmeyen perakendeci tarafından kapatılabilir.

Günlük olarak aktif olarak ilgilenmeyecekseniz, web sitenizde bir sosyal medya simgesi olmaması daha iyidir. Bir diğer büyük hata da, sosyal medyayı müşteri için neyin önemli olduğunu konuşmak yerine onlar için neyin önemli olduğunu konuşmak için kullanmaktır. 

Sosyal medya kullanıyorsanız, müşterilerinizle etkileşim kurmanız, onları bir diyaloğa dahil etmeniz ve fikirlerini sormanız gerekir.

Görüntüler Anahtardır

Diğer nokta ise, sosyal medyada en çok paylaşılan içeriğin bir görsel olduğudur, bu nedenle gönderilerinize bir görsel eklemek iyi bir fikirdir. 

Kaynak: GARABEY
Yorumlar (0)