Sosyal Medya Nedir, Hayatımıza Ne Zaman Girdi?

Medya ile sosyal medya arasındaki fak nedir? Sosyal Medya nedir? İnternet ne zaman dünyamıza girdi? Sosyal medya araçları hangileridir? En çok kullanılan sosyal medya araçları? Sosyal medyayı kullanabiliyor muyuz?

Medya 10.08.2019, 23:51 22.07.2021, 13:41
Sosyal Medya Nedir, Hayatımıza Ne Zaman Girdi?

Teknolojinin hızla değişmesinin ardından iletişim araçları da zenginleşti. Artık insanlarla sadece telefonlarla değil sosyal paylaşım siteleri platformları üzerinden de haberleşebiliyor, yazışabiliyor görsel ve videoları paylaşabiliyoruz.

Türkiye’de sosyal medya kullanımı Dünya ortalamasının oldukça üzerindedir. Dünyada online nüfusun %62’si sosyal medyaya bağlanıyor. Türkiye’de ise bu oran %79’dur. Bu şu demektir: Kullanıcıların neredeyse yarısı sosyal medya hesabını her gün kontrol etmektedir.

Peki, sosyal medya nedir? Sosyal medyanın özellikleri nasıldır? Sosyal medya kullanıcı sayısı ne kadar? Sosyal medyanın görevleri nedir? İşletmeler için sosyal medya ne ifade eder? Şirketler, firmalar, kurumlar, özetle ticaret yapan ve sosyal aktivitelerde bulunan işletmeler sosyal medya da olmalı mıdır? Tüm bunları haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Türkiye'de ne Zaman Kullanılmaya Başladı

İnternet Türkiye'de ilk defa 12 Nisan 1993 tarihinde kullanılmaya başladı. Dünya internet kullanımına göre Türkiye'de internet yeni de olsa şu an interneti ve sosyal medyayı en çok kullanan ülkelerden birisiyiz.

Türkiye'ye internetin adım atması, 80'li yıllara dayanır. IBM'in ilk PC'yi (kişisel bilgisayar) sunduğu 1981'in ardından, 1983 yılında internetin atası kabul edilen ilk paket anahtarlama ağı ARPANET TCP/IP protokolu kullanmaya başladık İnternete bağlı tüm cihazlara ad koyan Domain Name System (DNS) ve .com, .net gibi internet adlarının hayata geçmesinden iki yıl sonra ise ARPANET, ilk internet omurga ağı ABD Ulusal Bilim Derneği Ağı'na (NSFNet) dönüştürülmüş oldu. World Wide Web (W3), 1990'da ve Tim Berners Lee tarafından açılan ilk web sitesi, W3'ün ne olduğunu anlatan ilk online sayfa olarak karşımıza geldi.

İlk internet ağı projesimiz, 1991 yılında ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından başladı. PTT'den sağlanan 64 Kbps kapasiteli kiralık hat kullanılarak gerçekleşti ve NSFNet ile bağlantı kuruldu.

1990’lı yıllarda oluşmaya başlayan yeni medya yapıları, günümüz toplumlarında küreselleşme olgusunun ana itici gücü haline gelmiştir. Haber siteleri, bloglar, sosyal paylaşım ağları, web TV’ler gibi birçok yeni iletişim ortamı topyekün “yeni medya” olarak adlandırılmaktadır. Özellikle sosyal paylaşım ağları bireylerarası, kültürlerarası ve toplumlararası iletişim ve etkileşimi geçmişe oranla çok üst düzeylere taşımakla kalmamış, çok daha karmaşık hale de getirmiştir. Sosyal paylaşım ağları veya diğer bir deyişle kısaca sosyal medya, bireyin iletişim sürecine doğrudan katılması ve etkin bir rol oynayıp içeriği üretmesi noktasında diğer dijital ortamlara nazaran çok daha etkili olmuştur. Bunun yanında bu ağlarda geniş çaplı sosyal ilişkiler kurabilme olanağına kavuşulması, sosyal medyanın çok kısa zamanda görülmemiş bir hızla yayılmasına neden olmuştur.

Konumuz ne bilgisayarı anlatmak ne de interneti anlatmaktır. Konumuz Sosyal Medya.

Sosyal Medya Nedir

Medya Nedir?

Yapılan tanımlamalara göre medya, “iletişim ortamı” ve “iletişim araçları” demektir. Medya dediğimiz zaman ilk aklımıza gelen elbette, Gazeteler, Televizyonlar, dergiler, radyo, web siteleri gibi yayınlardır. Bunların her biri insanların iletişimini sağlar. Bilindiği gibi bu ve benzeri medyalar tek taraflı iletişim araçlarıdır. Sosyal Medya ise İnsanların karşılıklı iletişimini sağlamaktadır. internet ortamında Sosya medyada insanlar yazışabilmekte, resim ve videolarını paylaşabilmekte ve yorum yapabilmektedir.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medyayı kullanmayan çok az insan vardır. Sosyal medya elimiz ayağımız ve olmazsa olamazımız haline gelmiştir. Buna rağmen günümüzde en çok merak edilen konulardan birisi yine sosyal medyadır. Sosyal Medyanın ne demek olduğunu biliyor muyuz?

Sosyal Medya herkes tarafından farklı yorumlansa da genel olarak hayatımızı kolaylaştıran ve hızlandıran bir platform diyebiliriz. Sosyal Medya; Yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığıdır. eş zamanlı bilgi paylaşımı ve digital platformdur.

Günümüzde sosyal medya siteleri denildiğinde akla sadece Facebook, Twitter ve Instagram geliyor. Ancak popüler siteler dışında farklı özellikleri ile dünyada aktif olarak kullanılan sosyal medya siteleri bulunuyor.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri

Facebook Nedir?

Facebook'un Aktif Kullanıcı Sayısı: 1,2 Milyar olarak biliniyor.

Sosyal medya sitesi Facebook, insanların birbirleriyle iletişim kurmasını bilgi alışverişi ve paylaşımını sağlayan ve aynı zamanda alışveriş yapmamızı sağlayan sitedir. Hayatımıza 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulmasıyla birlikte girmiştir.

Twitter Nedir?

Twitter'an Aktif Kullanıcı Sayısı: 230 Milyon'dur.

Twitter, Haberleşme ağının en güçlü temsilcilerinden biridir. güçlü bir reklam aracıdır." Günde 500 milyonun üzerinde tweet girişi yapılmaktadır. Twitter kullanıcıları %75’i mobil cihazlardan erişim sağlıyor.

WordPress Nedir?

WordPress, Aktif Kullanıcı Sayısı: 73 Milyon'dur.

Kişilere yazı yazma imkanı veren ve her gün 500 bin yeni yazının yayımlandığı, dünya üzerindeki tüm web sitelerinin %22’sini ifade eden, 25 binden fazla plug-ini bulunan bir blog sistemidir.

Google Plus Nedir?

Google Plus'un Aktif Kullanıcı Sayısı: 540 Milyon'dur.

Google Plus, Google tarafından yönetilen sosyal ağ ve kimlik doğrulama hizmetidir. Haftada 2 milyara yakın fotoğrafın yüklendiği dev bir sosyal medya aracıdır. Google Plus, 2011 yılından itibaren hızla büyüyerek diğer sosyal ağları geride bırakmıştır.

LinkedIn Nedir?

LinkedIn; Aktif Kullanıcı Sayısı: 275 Milyon'dur.

Linkedin, İş dünyasına hizmet vermeyi amaçlıyor. farklı uzmanlık alanlarındaki kişileri bir araya getiriyor. sosyal bir platformdur. Özellikle topluluk ve marka yönetimleri için aktif olarak kullanılıyor.

Instagram Nedir?

Aktif Kullanıcı Sayısı: 150 Milyon'dur.

Instagram; Özellikle gençler tarafından kullanılıyor. Instagram, günde 55 milyon fotoğraf paylaşımı ile rekor kırmaktadır. Kullanıcıların %57’sinin hesabına her gün giriş yaptığı biliniyor. Instagram platformunda kampanya yönetimleri ve tanıtımları yapılabiliyor.

Ocak 2019 itibariyle en popüler sosyal medya siteleri için rakamlar aşağıdaki gibidir:

 • Facebook (2.27 milyar kullanıcı)
 • YouTube (1.9 milyar kullanıcı)
 • WhatsApp (1.5 milyar kullanıcı)
 • Facebook Messenger (1.3 milyar kullanıcı)
 • WeChat (1.08 milyar kullanıcı)
 • Instagram (1 milyar kullanıcı)
 • QQ (803 milyon kullanıcı)
 • QZone (531 milyon kullanıcı)
 • Douyin/Tik Tok (500 milyon kullanıcı)
 • Sino Weibo (446 milyon kullanıcı)

Sosyal Medyanın Temel Özellikleri Nedir?

Sosyal Medyanın Temel Özellikleri Nedir

Sosyal medyanın 5 temel özelliği vardır. Sosyal medya'nın bu beş temel özelliği kısaca şöyledir:

 • İçerik paylaşımı için uygun alanın olmasıdır
 • Platformların sosyal etkileşime dayalıdır
 • Sosyal medyada ki katılımcıların tüm içeriği oluşturması, paylaşabilmesi ve tartışabilmesidir.
 • Tüm içerikler diğer harici ağlara da bağlantı olarak verilebilmesidir.
 • Siteye aktif olarak katılımda bulunan üyelerin kendilerine ait hesaplarının olmasıdır.

Türkiye’de sosyal medya kullanımı Dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu söylemiştik ve Dünya'da online nüfusun %62’si sosyal medya'ya bağlandığını belirttik. Yapılan istatistiklere göre, Kullanıcıların neredeyse yarısı sosyal medya hesabını her gün kontrol etmektedir.

Sosyal medya, sanal ağların ve toplulukların inşası yoluyla fikirlerin, düşüncelerin ve bilgilerin paylaşımını kolaylaştıran bilgisayar tabanlı bir teknolojidir. Tasarım gereği, sosyal medya internet tabanlıdır ve kullanıcılara içeriğin hızlı elektronik iletişimini sağlar. İçerik kişisel bilgileri, belgeleri, videoları ve fotoğrafları içerir. Kullanıcılar, mesajlaşma için sıklıkla kullanan web tabanlı yazılım veya web uygulaması yoluyla bilgisayar, tablet veya akıllı telefon aracılığıyla sosyal medya ile iletişim kurarlar.

Sosyal medya, arkadaşlarınız ve ailenizle etkileşime girmenin bir yolu olarak ortaya çıktı, ancak daha sonra müşterilere ulaşmak için popüler olan yeni bir iletişim yönteminden yararlanmak isteyen işletmeler tarafından benimsendi. Sosyal medyanın gücü, Dünyada ki herhangi biriyle veya aynı anda birçok kişiyle bilgi bağlanma ve paylaşma yeteneğidir.

Dünyada 3 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısı var. Sosyal medya sürekli değişen ve gelişen web tabanlı bir platformdur.

Ticaret yapan ve sosyal aktivitelerde bulunan işletmeler sosyal medya da olmalı mıdır?

Sosyal medya, çeşitli teknik özellikli etkinlikler şeklinde olabilir. Bu aktiviteler arasında fotoğraf paylaşımı, blog oluşturma, sosyal oyunlar, sosyal ağlar, video paylaşımı, iş ağları, sanal dünyalar, incelemeler ve daha pek çok şey var. Hükümetler ve politikacılar bile seçmenler ve seçmenlerle iletişim kurmak için sosyal medyayı kullanmaktadır.

Bireyler için sosyal medya, arkadaşlarla ve geniş aile ile iletişimde kalmak için kullanılır. Bazı insanlar kariyer fırsatları oluşturmak, dünyadaki insanları benzer ilgi alanlarına bulmak ve düşüncelerini ve duygularını paylaşmak için çeşitli sosyal medya uygulamalarını kullanırlar. Bu faaliyetlere katılanlar sanal bir sosyal ağın parçasıdır.

İşletmeler için sosyal medya vazgeçilmez bir araçtır. Şirketler, müşteri bulmak ve birlikte çalışmak, reklam ve tanıtım yoluyla satışları artırmak, tüketici trendlerini ölçmek ve müşteri hizmetleri veya desteği sunmak için kullanırlar.

Sosyal medyanın işletmelere yardım etmedeki rolü önemlidir. Müşterilerle iletişimi kolaylaştırır ve e-ticaret sitelerinde sosyal etkileşimlerine olanak sağlar. Bilgi toplama yeteneği, pazarlama çabalarına ve pazar araştırmalarına odaklanmaya yardımcı olur. Hedeflenen, zamanında ve özel satışların muhtemel müşterilere dağıtımını mümkün kıldığı için ürün ve hizmetlerin tanıtımında yardımcı olur.

Tüm bu bilgiler eşiğinde sosyal medyanın gerek kurumsal işletmeler gerekse bireyler için önemli bir sosyalleşme aracı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, sosyal medya nedir sorusundan ziyade sosyal medyada ne kadar aktifiz sorusunu sormalıyız.

Akbey/Kapsamhaber

Yorumlar (1)
Recep Satılmış 4 yıl önce
Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Ben de yine bu konu ile ilgili - https://bloghocaniz.com/sosyal-medya-nedir/ - bir yazı kaleme aldım. Okuyan arkadaşlara faydalı olabileceğini düşünüyorum.