Telegram Nedir, Telegram Neden farklıdır?

Telegram Whatsapp'a rakip olarak kuruldu. Telegram son zamanların popüler mesajlaşma programıdır. Milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşan Telegram Whatsapp'ın en büyük rakibi olarak görülüyor. Peki, Telegram nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Medya 07.01.2021, 19:27 09.01.2021, 01:37
Telegram Nedir, Telegram Neden farklıdır?

Whatsapp'a en büyük bir rakip olarak çıkan Telefram kısa zaman içinde milyonlarca kullanıcı sayısına ulaştı. Telegram nedir ve nasıl kullanılır? sorusuna cevap arayan sosyal medya kullanıcıları telegramı anlamaya ve merakını gidermeye çalışıyor. 

Telegram kimin, kurucusu kimdir?

Kısa zamanda milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşan Telegram Ruslar tarafından kurulmuştur. Telegram, çoklu platform desteği sunan, güvenli anlık mesajlaşma servisidir. Rus programcısı Pavel Durov tarafından kurulmuştur. Telegram istemcileri hem mobil (Android, iOS, Windows Phone, Ubuntu Touch) hem de masaüstü sistemleri (Windows, OS X, Linux) için mevcuttur.

Rus programcısı Pavel Durov tarafından kurulan Telegram, çoklu platform desteği sunan, oldukça güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisidir. Ağustos 2013'te kurulan Telegram hem mobil hem de masaüstü sistemleri ile kullanıcılarına hizmet sunuyor. 100 milyondan fazla kişi tarafından indirilen telegram, 400 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip, Hız ve güvenlik odaklı bir mesajlaşma uygulaması  olan Telegram, son dönemlerin populer bir mesajlaşma programıdır. Telegram nedir ve nasıl kullanılır? Bir mesajlaşma uygulaması olarak Telegram’ın farkı nedir? 

TELEGRAM NEDİR?

Ücretsiz ve hızlı bir program olmasıyla da dikkatleri üzerinde toplayan, herkesin kullanabileceği bir uygulama olan Telegram, Whatsapp gibi popüler mesajlaşma uygulamalarına alternatif olarak oluşturuldu. 400 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmasıyla popülaritesini ispatlayan uygulama ile bir dosya veya medya göndermek istediğiniz takdirde tür ve boyut sınırlamasına maruz kalmaz, tüm sohbet geçmişiniz, Telegram bulutunda depolanır ve böylece verileriniz kaybolmaz. 200 bin üyeye kadar grup sohbetleri oluşturulabildiği gibi uygulamada, büyük boyutlu videolar ve belgeler paylaşılabilmektedir. Telegram, WhatsApp'ın aksine kesintisiz eşitmeye sahip bulut tabanlı bir mesajlaşma aracıdır. Sonuç olarak, mesajlarınıza tabletler ve bilgisayarlar da dahil olmak üzere aynı anda birkaç cihazdan erişebilir ve her biri 2 GB'a kadar sınırsız sayıda fotoğraf, video ve dosya (belge, zip, mp3 vb.) paylaşabilirsiniz. Ve tüm bu verileri cihazınızda saklamak istemiyorsanız, her zaman bulutta saklayabilirsiniz.

Telgramın önemli Özelliklerinedir?

  • Telegram sunduğu teknoloji sayesinde Telegram bile mesajlarınızı göremiyor.
  • Bulut tabanlı mesajlaşma özelliği ile her platform saniyeler içerisinde karşınıza gelir ve içerik eşleştirilir.
  • Telefon numarası ile kayıt olunmasına rağmen telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile görüşme yapılır.
  • Mesajlar Telegram dahil, üçüncü kişilere iletilmesi engellidir.
  • Görüntülü ve sesli mesaj özellikleri sunar.
  • Gönderilen mesajı belirli bir süre sonra yok eden özelliği vardır. Mesajlar belirlenen sürenin sonunda her iki taraftan silinir.
  • Son görülme özelliği kapatılabilir.
  • Masaüstü uygulaması seçeneğiyle kullanma özelliği sunar.
  • Ekran görüntüsü alındığında karşıdaki kişiye bildirim gönderilir.

WhatsApp normal kullanımda daha güvenli olsa da Telegram'ın özel sohbetleri, gizli mod klavyesi ve isteğe bağlı güvenlik katmanı bir adım öne çıkıyor. Kendi kendini imha eden mesajlar ve ekran görüntüleri de WhatsApp'ı bu rekabette geri düşürüyor. Yakın bir gelecekte Telegram, WhatsApp'ı tahtından eder mi bilinmez ancak şu anda hızlı bir şekilde telgram programını kullananların sayısı artıyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)