Televizyon Reklamları Eskisi Kadar Popüler Mi?

Medya 24.11.2022, 12:25 16.12.2022, 13:58
Televizyon Reklamları Eskisi Kadar Popüler Mi?

Reklam denildiği zaman ilk olarak televizyon geliyor. Çocukluğumuzdan bu yana televizyon reklamları ile karşılaşırız. Söz konusu reklamlardan çok fazla şey öğreniriz. Bilhassa bu tür reklamlar sayesinde ürün ve hizmet satın alma davranışına yönlendirilmemiz söz konusudur.

2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde reklam ve pazarlama sektöründe bazı hususların değişkenlik gösterdiğinden bahsedebiliriz. Televizyon reklamları; eskisi kadar popüler olmayabilir. Bilhassa sosyal medya reklamlarının televizyon reklamlarının yerini aldığına dair birtakım görüşler mevcuttur.

Televizyon Reklamlarının Avantajları Nelerdir?

Televizyon reklamları; 90’lı ve 2000’li yıllara kıyasla daha az tercih edilse de halen daha tüketicilerin davranışlarını belirleme konusunda hatrı sayılır bir öneme sahiptir. Gelin, televizyon reklamlarının avantajları hakkında bilgi verelim!

  • Her şeyden önce, televizyon reklamlarının geniş kitlelere ulaşma şansı verdiğini söyleyebiliriz. İnternetin yaygınlaşmasına rağmen ülkemizdeki televizyon izleme oranları halen daha çok yüksektir. Televizyon reklamları; günün her saatinde tüketicilere ulaşma şansını sunar. Bilhassa prime time olarak adlandırılan ve televizyon izleme saatlerinin en yüksek olduğu saat aralıklarında kendisine yer bulacak bir televizyon reklamı amacına kısa sürede ulaşacaktır. Bu konuyu güzel bir örnekle açıklamak mümkün! Marketlere dair indirimli alışveriş seçeneklerine televizyon reklamlarında yer verilmesi ciddi bir avantajdır. Tüketiciler; reklamları gördükten sonra indirimli ürünleri satın almak adına harekete geçerler.
  • Televizyon reklamları; doğru kullanıldığı takdirde harika bir iletişim aracıdır. Bu tür reklamların bünyesinde görsel ve işitsel öğeler yer alır. Yalnızca görsel ya da işitsel olarak hazırlanan reklam seçeneklerine kıyasla daha etkili olan televizyon reklamları; hedef kitlenin kalbini kazanma konusunda işe yarayan bir seçenektir.
  • Televizyon reklamları; daha önce de ifade ettiğimiz gibi her yaştan insana etki eder. Bu tür reklamların bir mesajı vardır. Ayrıca, izleyiciye geçirilmek istenen bir duygu söz konusudur. Tüketiciler; tıpkı dizi izliyormuş gibi reklam karakterlerine odaklanırlar. Onlarla empati kurabilirler. Bu durum; aynı zamanda reklam karakterlerinin elindeki ürün ve hizmetin de en iyi şekilde tanıtılmasını sağlar.

Televizyon Reklamlarının Dezavantajları Nelerdir?

Televizyon reklamları ile ilgili her detayın olumlu olmadığını ifade edebiliriz. Bu tür reklamların birtakım dezavantajları da vardır.

  • Her şeyden önce, maliyet problemi söz konusudur. Televizyon reklamları; diğer reklam seçeneklerine kıyasla çok daha yüksek maliyetlidir. Bilhassa prime time saatlerinde yayınlanacak bir reklam için astronomik paralar ödenebilir.
  • Teknolojinin gelişmesi sayesinde hedef kitle belirleme konusunda çok daha başarılı adımlar atıldı. Bilhassa Google reklamları hedef kitleye olabilecek en iyi şekilde ulaşılmasını sağlıyor. Ancak, televizyon reklamları bu konuda yeterince başarılı değil! Takdir edersiniz ki, televizyon izleyici kitlesinin dişe dokunur bir ortak özelliği bulunmaz. Bu yüzden, televizyon reklamları genellikle amacına geç ulaşır ya da hiç ulaşamaz. Örneğin, erkeklerin izlediği bir futbol maçının arasında gösterilecek bir kadın parfümü reklamı hedef kitleye ulaşamayacaktır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)