Vatandaş Sosyal Medya Düzenlemesi İstiyor!

Sosyal Medya gündemi devam ediyor. "100 kişiden 91'i ‘sahte hesap açmak engellensin' istiyor. "Sosyal medya linci ve algısı” araştırma konusu oldu.

Medya 20.07.2020, 00:05 20.07.2020, 00:43
Vatandaş Sosyal Medya Düzenlemesi İstiyor!

Sosyal ağlarda sahte hesaplar açılmasını engelleyen bir düzenleme hayata geçirilmeli mi? sorusuna vatandaşın yüzde 91'i "evet" dedi. Anket sonuçlarına göre, Türkiye’de sosyal medya düzenlemesine ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

Son günlerde Türkiye gündemini meşgul eden “sosyal medya linci” konusu, araştırma şirketi Areda Survey’i harekete geçirdi. Sosyal medya da şiddete ve lince maruz kalanlar üzerinden oluşturulan gündemde, sosyal medyayı aktif kullananlara yönelik halkın nabzı yoklandı. Kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilenSosyal Medya Düzenlemesi Algı Araştırması” na Türkiye’yi temsil eden 3 bin 98 kişi katıldı. 11-12 Temmuz 2020 tarihleri arasında yöneltilen sorularla vatandaşın sosyal medya algısı ölçüldü.

Yapılan araştırmada katılımcıların çoğunluğu sosyal medyayı en çok gündemi takip etmek için kullandığını belirtti. Aynı zamanda “Aile müessesesine zarar veren bir tehdit” olarak gördüklerini de söyledi. Halkın yüzde 75,4’ü ise Türkiye’de yalan, iftira, hakaret, özel hayatın dokunulmazlığı, kişisel verilerinin korunmasına yönelik bir sosyal medya düzenlemesine ihtiyaç olduğunu düşündü.

Yapılan araştırmada “Sosyal medya denildiğinde aklınıza ilk olarak ne geliyor?” sorusuna katılımcıların yüzde 29,4’ü “İletişim” yanıtını verirken, Yüzde 27,7’lik kesim ise sosyal medya denilince aklına ilk “anlık erişim” geldiğini belirtti. Katılımcıların yüzde 16,8’i “özgürlük” derken, yüzde 12’si “paylaşım”, yüzde 8,3’ü “taciz/hakaret veya linç”, yüzde 3,2’si “eğlence”, yüzde 2,5 ise “diğer” seçeneklerini işaretledi.

“Sosyal medyayı en çok hangi amaçla kullanıyorsunuz?” sorusuna, büyük çoğunluk (yüzde 82,2) “gündemi takip etmek” için kullandığını söyledi. Yüzde 9,2’lik kesim “paylaşımlarda bulunmak (fotoğraf, video vs. yüklemek)” yanıtını verdi. katılımcıların yüzde 4’ü “arkadaşlarımı takip etmek” , yüzde 0,9’u “yeni arkadaşlar bulmak” için dedi.

“Sosyal medyayı nasıl bir tehdit olarak görüyorsunuz?”

Yüzde 26,4’ü sosyal medyayı “aile müessesesine zarar veren” bir tehdit olarak gördüklerini söyledi. Yüzde 23,1’i “nefret söylemi barındıran”, yüzde 22,5’i “gençlere zarar veren”, yüzde 15,2’si “milli güvenliği tehlikeye atan”, yüzde 5’i ise “çocuk istismarına yol açan” tehdit seçeneklerini işaretledi.

 “sosyal ağlarda Türkiye'ye yönelik siyasi, askeri ve istihbari operasyonların yapıldığını düşünüyor musunuz?” sorusuna ise yüzde 64,6’lık kesim “evet”, kalanlar ise “hayır” yanıtını verdi.

Sosyal medya düzenlemesi

Ankete katılanların yüzde 69,5’lik kesimi, sosyal medya düzenlemesinden haberdar olduğunu, yüzde 13’ü ise bu düzenlemeyle ilgili bilgi sahibi olmadığını ifade belirtti.

“Türkiye'de sosyal ağlara temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmeli mi?” sorusuna yüzde 70,5’i “evet, getirilmeli” dedi. Sosyal medyada yer alan zararlı içeriklerin 24 saat içerisinde ortadan kaldırılması, aksi takdirde para cezası verilmesi uygulamasına geçilmesi ile ilgili soruya da yüzde 70,7’lik oranda “evet” yanıtı verildi,

“Irk, din, cinsiyet veya engellilik konularında nefret söylemi barındıran içeriklerin 24 saat içerisinde, çocuk istismarı ve terör propagandası barındıran içeriklerin ise bir saat içerisinde yayından kaldırılması ve benzeri uygulamalara geçilmeli mi?” sorusuna yüzde 90,2 oranda “evet” cevabı geldi.

“Sosyal ağlarda sahte hesaplar açılmasını engelleyen bir düzenleme hayata geçirilmeli mi?” sorusuna yüzde 91,1 oranda “evet” karşılığı verildi. 

“Sosyal medya şirketlerinin Türk vatandaşlarıyla ilgili verilerin bulunduğu sunucuları Türkiye’de tutmaları zorunlu hale getirilmeli mi?” sorusuna yüzde 78,3 oranda evet yanıtı verilirken, yüzde 21,7’lik kesim de “zorunlu olmasın” dedi.

Araştırmada halkın yüzde 75,3’ü sosyal medyanın yalan, iftira, hakaret özel hayatın dokunulmazlığı, kişisel verilerinin ifşasına yol açtığını düşündüğünü belirtti.

Yüzde 79,3’lük kesim, sosyal medyada kişisel hakların ihlali ve özel hayatın gizliliği kapsamındaki içeriklere yönelik engelleme getirilmeli şeklinde yanıt verdi.

Halkın yüzde 75,4’ü ise Türkiye’de yalan, iftira, hakaret, özel hayatın dokunulmazlığı, kişisel verilerinin korunmasına yönelik bir sosyal medya düzenlemesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
26°
az bulutlu