Yerel medyanın desteklenmesi gerektiği bir kez daha ortaya çıktı

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın düzenlediği 2020-2021 Dönemi Stratejik Değerlendirme ve 2022-2023 Vizyonu Çalıştayı değerlendirdi.

Medya 28.12.2021, 12:44
Yerel medyanın desteklenmesi gerektiği bir kez daha ortaya çıktı

Yerel medyanın ihtiyaca göre subvansiyonlarla desteklenmesi gerçeğinin bir kere daha ortaya çıktığını belirten Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın düzenlediği 2020-2021 Dönemi Stratejik Değerlendirme ve 2022-2023 Vizyonu Çalıştayı değerlendirdi. Çakır,  Yerel medyanın desteklenmesi gerektiği bir kez daha ortaya çıktığını söyledi. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile 598 kurum personeli ve 116 yerel basın mensubunun katılımıyla gerçekleştirilen 2020-2021 Dönemi Stratejik Değerlendirme ve 2022-2023 Vizyonu Çalıştayı'nın açılışı gerçekleştirildi. Fahrettin Altun, yaptığı konuşmada yeni dönemin 'Türkiye'nin dönemi olacağını söyledi. Altun, "Çünkü Türkiye, gerçekten eskisi gibi değil. Gerçekten büyük ve güçlü bir ülke bugün itibarıyla sadece oyunbozan değil, oyun kuran bir ülke. Sadece bir istikrar adası değil aynı zamanda istikrarlaştırıcı bir güç" dedi.

DEVLET ENFERMASYON SİSTEMİ

Türkiye'de iletişim alanında büyük dönüşümler yaşandığının altını çizen İletişim Başkanı Altun, enformasyon savaşları, dijital tekelleşme, algı operasyonları, siber güvenlik ve hibrit tehditler gibi birçok başlığın belirgin hâle geldiğini söyledi.

Altun, Devlet Enformasyon Sistemi ile Türkiye ve bölgedeki gelişmeleri anlık takip ederek binlerce bülten oluşturduklarını, milyonlarca haberi işlediklerini ve onlarca medya kuruluşunu bu sisteme entegre ettiklerini de aktardı.

KAMU KURUMLARI VE YEREL MEDYA

Yönetim Kurulu Üyesi Muammer Dilber ile birlikte çalıştaya katılan Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, konuyla ilgili değerlendirmelerini şu şekilde yaptı.

"Küresel dünyada iletişimin, iletişimi sağlayan her türlü yayın organının önemi bir kez daha vurgulandı. Bu medya ağı içerisinde yerel medyanın apayrı bir öneme sahip olduğuna vurgu yaptığımız çalıştayda, özellikle küresel pandemi ve artan ekonomik maliyetler sonrasında son derece zor durumda kalan yerel basın yayın organlarının acil bir şekilde desteklenmesi gerektiği ortaya çıktı. Türkiye'nin her yerinden gelen meslektaşlarımız, özellikle kamu kurumlarının yerelde yerel medyaya karşı iletişim kanallarını kapalı tutması eleştirildi. 

RESMİ İLANLAR VE BİK MEVZUATI

ın asgari kadrolarının yeniden düzenlenmesi, yerel medyanın ihtiyaca göre sübvansiyonlarla desteklenmesi, örneğin İletişim Başkanlığı'nın ilanlarının yerel medyada da belirli ücret karşılığında yayınlanması, resmi ilan mevzuatının etkin şekilde denetlenmesi, sektörde basın kartı, personel ve basın ilanlarının denetimlerinin artırılması, Basın İlan Kurumu(BİK) mevzuatının ihtiyaçlar doğrultusunda güncellenmesi, Basın iş Kanunu'nun yeniden ele alınması ve sosyal medya düzenlemesinin bir an önce kanunlaşması gibi önerilerimiz dile getirildi ve kabul gördü."

VOLKAN TOPTAŞ BAŞKANLIĞINDA ÇALIŞTAY

Samsun'un yanısıra Tokat, Çorum, Sinop, Amasya, Ordu'dan gelen basın temsilcilerinin kendi aralarında gerçekleştirdiği çalıştaya başkanlık eden Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Samsun Bölge Müdürü Volkan Toptaş da, "Her yönüyle yararlı bir çalıştalyı geride bıraktık. Türkiye'nin her bölgesinden çalıştayımıza katılan tüm basın mensubu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Umuyorum burada ortaya koyduğumuz çözüm önerilerinin gerçekleşmesiyle birlikte özellikle yerel medyamız daha da güçlenecek ve ülkemizin demokratik geleneğine her zamankinden daha fazla katkı vermeye devam edecektir" değerlendirmesinde bulu…

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)