24 Haziran Seçimleri için MHP Adayları Ne Zaman Belli Olacak?

Türkiye 24 Haziran’da Cumhurbaşkanını ve Milletvekillerini seçecek. Türkiye seçimlere odaklanırken, partiler çalışmalarına hız verdi. Ve şimdi merak ediliyor: MHP aday adaylıklarından sonra MHP adayları ne zaman belli olacak?

MHP 11.05.2018, 12:02 11.05.2018, 18:36
24 Haziran Seçimleri için MHP Adayları Ne Zaman Belli Olacak?

Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli 17 Nisan 2018 Tarihinde partisi'nin grup toplantısında erken seçim çağrısında bulunmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelerek, Seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına karar verildi.

MHP'ye Kaç Kişi Aday Adaylık Başvurusunda Bulundu

Milliyetçi Hareket Partisi'ne 1815 kişi aday olmak için başvurdu. MHP'de, 315 kişinin adaylık başvurusu kabul edilmedi. MHP Aday adaylığı başvuranların 250’sini kadınlar, 20’sini de engelli vatandaşlar yaptı. 

MHP'de 24 Haziran’da yapılacak olan 27. dönem milletvekili genel seçimleri için aday adaylığı başvuruları 26 Nisan 2018 Perşembe günü saat 09.00’da başladı. 3 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 17.00’de de sona erdi.

MHP Adayları Ne Zaman Belli Olacak?

Siyasi partilerin, seçim çevrelerine ait olan aday listelerini 21 Mayıs'ta saat 17.00'ye kadar Yüksek Seçim Kuruluna(YSK) teslim etmesi gerekmektedir. Başvuru belgelerindeki eksiklerin giderilmesi için tanınan son tarihi ise 25 Mayıs 2028'dir. Milletvekili geçici aday listesi 26 Mayıs’ta YSK tarafından Resmi Gazete’de yayımlanacaktır.

MHP'de İl ve İlçe Başkanlarının görüşleri Değerlendirilecek

Milliyetçi Hareket Partisi bu süreç içinde 21 Mayıs sonrası milletvekili aday adayları başvurularını değerlendirerek adaylarını belirlemesi bekleniyor. MHP Adaylarını merkez yoklamasıyla belirleyecek. Ancak MHP öncelikle il ve ilçe başkanlarının görüşlerini de alacak. Her ihtimale karşı Aday adayları, genel merkez, il ve ilçe teşkilatlarında kurulacak komisyon süzgecinden geçirilecek.

MHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı: Recep Tayyip Erdoğan

Kızılcahamam’da gerçekleştirilen “Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri-Milletvekilleri-İl Başkanları Müşterek Toplantısı” sonrasında basın açıklamasında bulunan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Artık söz ve karar aziz milletimizindir. Milliyetçi Hareket Partisi Cumhur İttifakı çatısı altında seçime girecektir. Partimiz Milletvekili Genel Seçiminde siyasi hükmü şahsiyetini muhafaza edip kendi aday listelerini Cumhur İttifakı kapsamında milletimizin onay ve takdirine sunarken, Cumhurbaşkanı adayı olarak da Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyecektir. Cumhur İttifakı, Türkiye Cumhuriyeti’nin beka ve birliğini yüksek bir sadakat ve yürekli bir mücadele ruhuyla savunacak, inanıyorum ki, ülkemizin geleceğini millet iradesinden aldığı güçle güvenceye kavuşturacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)