Ak Saçlılardan Bahçeli'ye "Başkanlık" Mektubu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Başkanlık sistemiyle ilgili Ak Parti’ye destek vermesiyle ilgili Ülkücü Hareket içinde sesler yükselmeye başladı.

MHP 02.12.2016, 20:49 02.12.2016, 21:44
Ak Saçlılardan Bahçeli'ye "Başkanlık" Mektubu
Bugün Yeniçağ Gazetesi'nde yayınlanan “MHP'nin kurucularından Bahçeli'ye sert tepki” başlıklı haber Bir kısım ülkücüler için sevindirici, bir kısım ülkücüler için de üzücü olacağı benziyor. Her ne olursa olsun MHP’de benzer tartışmalar ve tepkiler bir süre daha devam edecektir.

Medya'da, 12 Eylül 1980 öncesinde Alparslan Türkeş'le birlikte siyaset yapmış, Ali Fuat Eyüboğlu (Yozgat), Agâh Oktay Güner (Konya), Mehmet Doğan (Kayseri), Sadi Somuncuoğlu (Aksaray), Servet Bora (Yozgat), Tahir Şaşmaz’ın altında imzaları bulunan bir mektup yayınladı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye hitaben açık mektup olarak yayımlanan yazıda “Türk Milleti ve Devleti'nin egemenliği, bir ve bütün olan Türk Milleti'ni etnisitelere ve mezheplere ayrıştırıp, devlete ortak yapmaya uğraşan; Habur, Oslo, İmralı ve Dolmabahçe mutabakatlarından tanıdığımız, ülkemizin bölücü PKK, PYD, YPG, IŞİD, FETÖ gibi terör örgütleri tarafından, içerden ve dışardan kuşatılmasının baş sorumlusu olan bir kişiye teslim edilemez” diye belirtildi.

“Sayın Devlet Bahçeli” diyerek başlayan mektupta, Alparslan Türkeş’in istediği başkanlık sisteminin bu olmadığı belirtilerek; "Sözde 'Başkanlık Sistemi' ile rahmetli Genel Başkanımız Alparslan Türkeş’in 1969’da ve 1996 bütçe görüşmelerinde bahsettiği 'Başkanlık Sistemi'nin hiçbir ilgisi yoktur. Türkeş 1969’da,'Milli Devlet, Güçlü İktidar' için bu sistemi önermiştir." denildi.

Mektupta Pazarlıklarla da özü değişmeyen sözde 'Başkanlık Sistemi'nin BOP çerçevesinde Türkiye’yi dönüştürme' projesi olduğu, Hedefte 'millî egemenliğimizin' gaspının bulunduğu bu toptan yıkıma asla izin verilmemesi gerektiği belirtildi.​

Bu mektup çok açık ve seçik olarak tepkinin mahiyetini ortaya koyuyor.

MHP’nin bugün yaptığı politika, özellikle 12 Eylül 1980 öncesi ülkücü kuşak tarafından benimsenmediği bilinmektedir., yurdun dört bir tarafından gelen haberlerde “Bekleyelim görelim” anlayışı hakim olduğu da bilinmektedir.

Diğer taraftan Milliyetçi Hareket Partisi yönetimine muhalif hareket eden Genel Başkan adayları ve taraftarları Bahçeli’nin izlediği politikaya tepki göstermekte ve Başkanlık sistemine asla onay vermeyeceklerini öteden beri söylemektedirler.

Ak Parti’nin yandaş yazar ve çizerleri, Bahçeli’nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında takındığı tavrı ve Ak Parti’ye verdiği desteği taktir etmekte ve alkışlamaktadır.
MHP’nin bölünmesiyle ilgili sosyal medya ve internet gazeteleri her ne kadar MHP’nin bölüneceği yönünde fikir beyanında bulunsalar da Ülkücü Hareket mensupları MHP’nin hiçbir şekilde bölünmeyeceğini haykırmaktadır.

 Garabey
 

 
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)