Akşener, Bursa'da Konuştu

MHP Genel Başkan Adaylarından Meral Akşener Akşener; Bursa'da gündeme ilişkin konuşma yaptı.

MHP 03.12.2016, 17:32 03.12.2016, 18:17
Akşener, Bursa'da Konuştu

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan adaylarından Meral Akşener Bursa'da sevenleriyle buluştu.Akşener, burada yaptığı konuşmasına engelliler günü münasebetiyle engelliler gününü kutlayarak başladı. Akşener;  Ailesinde engellilerin bulunduğu bir insanım ben. Halamın ve kuzenimin gözleri görmez. Onlar derler ki 'engel diye bir şey yok. Bu ülkedeki en büyük engel sevgilsizliktir.' Bütün engelli kardeşlerimize sevgi içinde bir hayat diliyorum."dedi.

Akeşer, 15 Temmuz şehit ve gazilerini de hatırlatarak; "15 Temmuz'da hainlere, alçaklara karşı direnirken şehit olan vatandaşlarımızı da saygıyla anıyorum, ailelerine sabır diliyorum. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum." dedi. 

Milli irade için Bursa'da olduklarını, belirterek, "Milli iradenin tecellisinin var olabilmesi için o ülkede demokrasinin olması şarttır, elzemdir, zorunludur. En çok milli iradeden bahsedenler, yalnızca kendi işlerine geldiği zaman 'milli irade lazımdır, şarttır' diyor. Şimdi hatırlayalım; 2002'de AKP tek başına iktidar olduğunda burada bulunan sizler, Türk milliyetçileri, Ülkücüler, Türkiye'nin birliği beraberliğini sağlamaya çalışan kişiler; 1 kişi bile 2002 seçimlerine karşı çıktı mı? Çıkmadı. Millet iradesine saygı duyduk."dedi.

Meral Akşener Konuşmasını şöyle devam ettirdi:

Hangi siyasi görüşten olursa olsun insanların devleti sokaktan toplamak için tankların önünde durduğu bir eylemdi ve sonuç itibariyle bir kardeşlik hukuku ortaya çıktı. Bu hukukun devam ettirilmesi gerekirken tekrar biz birdenbire başında Cumhurbaşkanı olmak üzere Atatürk'ün ruhuna saldırı ile tekrar bir kutuplaştırma operasyonuyla karşı karşıya kaldık.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bazen bir üniversitemiz var. Bazen o da girmiyor. 100 üniversitenin içinde 1 üniversitemiz yok. 17. ekonomi devletisiniz ama 1 tane üniversiteniz yok. Tüm üniversiteleri ele geçirmeye çalışırsanız majastelerinin bilimini ortaya çıkarırsınız. O bilim proje üretemez. Hukukun üstünlüğünü, ahlakı, adaleti talep edemez.

Türk siyasetinin, Türk ekonomisinin düzelmesi için yola çıktık. Onun için siz bana 'Başbakan Meral' dediniz. Ben de onun için bunu söyledim ve milletimiz buna inandı. Sonra ne oldu? Yolumuz engellerle kesilmedi, engellerle devam etti. 

Mahkeme tedbir kararını 28 Mart 2017'de görüşecek, Haziran ayında da karar verecekmiş. Tüm bu anlattıklarım Türkiye'de iktidarın psikiyatrik bir iktidar olduğunu gösterir. Bakıyoruz muhalefete zaten iktidar partisinin seçmeniyle işi yok. Ne kalıyor geriye? MHP... Şimdi neden bu kadar iyi anlaştıklarını ben size söyleyeyim. İktidardaki psikiyatrik yönetim anlayışıyla MHP'deki psikiyatrik yönetim anlayışı aynı.

Afrika'daki reisçi anlayışın aynısı Bahçeli tarafından Türkiye'ye hediye edilmek üzeredir. Biz buna hayır diyoruz. Çok net söylüyorum; bana neye mal olursa olsun, ucunda ölüm olsun, hapis olsun sonuna kadar direneceğim.  Şu çağrıyı iki iktidar grubuna da yapmak isterim; biri başbakan diğeri cumhurbaşkanı, hadi getirin siyasi partiler yasasını daha demokratik, milletvekillerini halkın seçtiği şekilde düzenleyin ve hemen bir erken seçim yapın, o gelen parlamento başkanlık sistemini tartışsın. Evet demek ne kadar haksa, hayır demek de o kadar haktır.

TOPLAYIN ÜLKÜCÜ İRADEYİ, SÖZ ADAY OLMAYACAĞIM"
Her ne kadar kovulmuşsam da Balgat'a sesleniyorum; toplayın Ülkücü iradeyi, söz aday olmayacağım. Sorun onlara; Bahçeli tarafından ortaya atılan bu başkanlık sistemini sorun Ülkücülere, onlar tamam derse benim için de tamamdır. 

Devlet bey, "ne Şanghay 5'lisi, ne AB; Turan Birliği" diyor.

1999'da sonra 2000'de Azarbeycan Türkiye siyasi entegrasyonunu Türkiye'de tartışmaya açmış biri olarak Türk Birliği herkesin kızıl elmasıdır. Ama buradan Bahçeli'ye bir önerim var. Önce soru; Azerbaycan'da büromuz var mı? Kazakistan'da var mı? Kırım'da var mı? Rahmetli Başbuğumuzun elini sürmediği hiçbir yer yoktu. 

Açın oralarda irtibat büroları. Bunların hiçbirini yapmayacaksınız, sonra 'Türk tipi başkanlık sistemi' diyeceksiniz. Bunların hiçbirini izah edemezsiniz. Bahçeli'nin Başkanlık sistemine karşı olduğu videolar yayınlanıyor. Bu tavır izaha muhtaçtır. Bu tavrı izah etmeden herhangi bir adım atabilmeleri mümkün değildir.1 Kasım'dan sonra herhangi bir ülkücünün itirazı olmasaydı bu başkanlık sistemini getirecek miydiniz? Star Gazetesi'nde yazıldığı üzere devletten destek aldınız mı? 'Ver koltuğu, al başkanlığı mı diyorsunuz?' Bu soruları sorarak Türkiye'yi dolaşacağım. Bana bugün buraya gelirken pekçok arkadaşım konuşma metinleri gönderdiler. Hepsinden istifade ettim. Arayanlar da ekonomiden bahset dediler. 

Ekonomiyi var eden, ülkeleri refah içersinde yaşatan demokrasidir. Hukukun olmadığı yere yabancı sermaya gelir mi? Gelmez. Ahlakın dejenere olduğu bir yere sermaya gelir mi? Gelmez. Bir hasta ziyaretine gitmiştim, bir ağabeyim dedi ki; kızım siz geliyorsunuz, asayişi halledeceksiniz, terörü sileceksiniz, hukuku getireceksiniz de parayı nasıl halledeceksiniz? Ben de dedim ki Durmuş Yılmaz var. Aranızda beraber çalışacağımız çok önemli ve çok değerli iktisatçı kardeşlerim var.

Biz öyle bir hareketiz ki; Türk Milliyetçiliği rahmetli Cemil Meriç’in sözleriyle bir iman ve aksiyon hareketidir. Biz bu değerlerin yükselmesi için adaylığımızı koyduk. Takdir Allah’tan. Bizden öncekiler ne yaptıysa, aynı imanla, aynı güçle yol yürümeye söz verdik.

Yeniçağ

Yorumlar (0)