Alexa

Alim Işık Kimdir, Nerelidir?

Milliyetçi Hareket Partisi'den Kütahya Belediye Başkan olan Prof. Dr. Alim Işık, 31 Mart seçimleri ardından merak edilen isimlerden birisi oldu. Peki Alim Işık kimdir? Alim Işık aslen nerelidir?

Alim Işık Kimdir, Nerelidir?

Kütahya belediye başkanı Alim Işık, Milliyetçi Hareket Partisi camiasında tanınan biridir. Prof. Dr. Alim Işık, kütahya belediye başkanı olmasının ardından merak edilmeye başladı. Alim Işık kimdir, nerelidir, hangi okul mezunudur ve Milliyetçi Hareket Partisi'ne ne zaman başlamış ve ilk defa ne zaman milletvekili olmuş merak ediliyor. "Alim Işık Kimdir" sorusunun cevabını kapsam haber içeriğinde bulabilirsiniz.

Alim Işık Kimdir?

3 Şubat 1959’da Kütahya ili Simav ilçesine bağlı Kuşu Kasabası’nda doğan Prof. Dr. Alim Işık,  İlk ve orta okulu Kuşu Kasabasında, liseyi ise Çanakkale Öğretmen Lisesinde yatılı olarak okumuştur.1982 yılında Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü’nü birincilikle bitiriren Alim Işık, Yüksek lisans (1984) ve doktorasını (1988) ÇÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır.

Sırasıyla, Tarımsal Makineleri Anabilim Dalı’nda 1991’de Doçent, 1997’de de Profesör, ÇÜ Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümünde; 1997 yılına kadar sırasıyla Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi ve Öğretim Üyesi (Doçent ve Profesör) olarak görevlerde bulunan Alim Işık,1997-2000 yıllarında Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Simav Teknik Eğitim Fakültesi Dekanlığı, 2000-2001 yıllarında Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımdımcılığı görevlerinde bulundu. 2000 yılında DPÜ Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Anabilim dalında tekrar Profesör oldu.

Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Öğretim Üyeliği, DPÜ’de Senato ve Yönetim Kurulu Üyeliklerinin yanı sıra Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevlerini  de yürüten Alim Işık, Bilimsel alanda, 39’u uluslararası olmak üzere, toplam 145 makale ve bildiri, 12 kitap ve bunun dışında da ayrıca birçok yayını bulunmaktadır.

2004 yılı Mahalli İdareler seçimlerinde MHP Kütahya Belediye Başkanı adayı olan Alim Işık, 62.999 oy alarak Yüzde 46,15% oranıyla az bir farkla seçimleri kaybetti. 22 temmuz 2007 Milletvekilliği Genel Seçimlerinde, TBMM 23. Dönem MHP Kütahya Milletvekili ve MHP grubu adına Sanayi Ticaret Enerji Tabii Kaynaklar Bilim ve Teknoloji Komisyonu üyeliği ile İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) Türk Grubu Üyesi görevlerinde bulunan Alim Işık, MHP'nin adayı olarak girdiği 2019 yerel seçimlerinde Kütahya Belediye Başkanı oldu. Işık, evli ve 3 çocuk babasıdır. 

KAPSAMHABER

YORUM EKLE