Bahçeli'den Cumhurbaşkanı'na "Lozan" Desteği

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, Erdoğan’ın Yunanistan’da yaptığı açıklamalara tam destek verdi. Bahçeli, Antalya'da Belediye Başkanları Toplantısında yaptığı konuşmada, “Bilhassa Lozan tartışmaları Yunanistan ziyaretine mühür vurmuştur. " dedi.

MHP 09.12.2017, 13:08 09.12.2017, 13:50
Bahçeli'den Cumhurbaşkanı'na "Lozan" Desteği

Antalya’da partisince düzenlenen belediye başkanları toplantısında gündeme dair konuşan Devlet BahçeliCumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’da yaptığı açıklamalara tam destek vererek, “Bilhassa Lozan tartışmaları Yunanistan ziyaretine mühür vurduğunu, Cumhurbaşkanı'nın, "Lozan, sadece Ege’yi mi kapsıyor? Ege’nin dışında Lozan’la ilgili hiçbir şey yok mu? Batı Trakya’daki azınlıkların hukuku yok mu? Şimdi buradaki azınlıkların hukukunu bu anlaşmayla nasıl teminat altına alacağız?" sorusunusorduğunu dile getirdi.

Sayın Erdoğan’ın çıkışı da dikkatle incelenmeli, özen ve özgüvenle yorumlanmalıdır.

Cumhurbaşkanı düzeyinde, 65 yıllık bir aradan sonra, Yunanistan’a ziyaret düzenlenmesinin oldukça anlamlı olduğunu söyleyen Devlet Bahçeli; Sayın Erdoğan’ın, muhataplarıyla yaptığı yüzyüze görüşmeler, gündeme düşen değerlendirme ve karşılıklı sözler siyasetin akış ve seyrini etkilemiştir. Bilhassa Lozan tartışmaları Yunanistan ziyaretine mühür vurmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı; “Lozan, sadece Ege'yi mi kapsıyor? Ege'nin dışında Lozan'la ilgili hiçbir şey yok mu? Batı Trakya'daki azınlıkların hukuku yok mu? Şimdi buradaki azınlıkların hukukunu bu anlaşmayla nasıl teminat altına alacağız?" sorusunu sormuştur." dedi.

150 bin nüfuslu Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının on yıllardır kanayan yaraları, verilmeyen hakları bulunduğunu belirten Bahçeli; "Müslüman Türk’üm diyenlere her zorluk reva görülmektedir. Sosyal ve ekonomik hak ve imkânlar çok görülmektedir. Nihayetinde Türklüğe karşı hazımsızlık Yunanistan’da kökleşmiştir. Ayrıca ve hakikaten Batı Trakya’da, soydaşlarımızın Başmüftülerini seçememesi, bu göreve atamayla gelinmesi bir başka talihsiz ve temelsiz açmazdır. Lozan Antlaşmasına bakışımız bellidir. Ve bu değişmemiştir. Ancak Sayın Erdoğan’ın çıkışı da dikkatle incelenmeli, özen ve özgüvenle yorumlanmalıdır. Bir defa, Lozan Antlaşması’nın yeni baştan okunması, uygulanmayan, özellikle Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığı bağlamında görmezden gelinen maddelerin işlerlik ve işlevsellik kazanması samimi arzu ve teklifimizdir. İmzasının üzerinden 94 yıl geçmiş olan Lozan’ın, şu günkü ihtiyaç ve beklentilere uygun değerlendirmesinin mutlaka yapılması lazımdır. Bu konuda üniversitelerimizin tarih kürsülerinde görev alan değerli tarihçi ve bilim insanlarından oluşacak bir komisyon marifetiyle çalışmalara derinlik kazandırabilecektir." ifadelerini kullandı.

Bahçeli, konuyla ilgili konuşmasını şöyle sürdürdü:

TARİHÇİLER KONUŞSUN

Biz, sonuna kadar, Lozan Antlaşması’nı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve hukuki senedi olduğunu kabul eder, fes takan takmayan ucubelerin haksız, hayâsız ithamlarını reddederiz. Ancak Lozan’ı hak ettiği şekilde, muhtevasına sadık kalarak yeniden anlamlandırıp, kenara koyulan hükümlerinin uygulamaya geçilmesine de sıcak bakar, buna tamam deriz. Türkiye’deki gayri Müslüm azınlıklara gösterilen muamele ve müşfik tavrın aynısını Batı Trakya’daki soydaşlarımıza da gösterilmesini ısrarla talep ederiz. Lozan’ı kötülemek, örtülü ve kapalı ifadelerle Sevr’e methiyeler yağdıranları neşelendirecek, tekrardan umutlandıracaktır. Bunu da biliriz.  Türkiye’nin varlığını tescil, yedi düvele de kabul ettiren 8 aylık Lozan mücadelesini bırakalım tarihçiler konuşsun, onlar değerlendirsin, fazlası eksiğiyle onlar ele alsın, bizlerin yolunu aydınlatsın. Geçen yüzyılın sosyal, ekonomik, siyasal sonuçlarıyla, şu zamandaki ihtiyaç ve arayışlarımızın zaman zaman farklılaştığı, kimi hallerde çeliştiği aşikârdır.

Bunun dengeye kavuşması, Lozan üzerindeki sis perdesinin kaldırılması acilen sağlanmalıdır. Biz parti olarak, Lozan’a milli müktesebat ve şuurla bakıyor, haricimizdeki muhatap ülkelere karşı aynı görüşü seslendirmenin sorumlu ve yerli siyasetin gereği olduğunu düşünüyoruz. Lozan’ı sulandıranlara, Lozan’a sırt dönenlere, Lozan hükümlerine duyarsız ve bigâne kalanlara karşı Türk milletinin iradesi ve ifadesi birdir, değişmeyecektir.  Bizim de kanaatimiz şimdilik bu şekildedir."dedi.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ'NİN KONUŞMASININ TAMAMI ŞÖYLE:

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)