Alexa

"Cumhuriyet hepimizin şeref simgesi, varlık nişanesidir"

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Milletvekili Erhan Usta, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle yazılı basın açıklaması yaptı.

"Cumhuriyet hepimizin şeref simgesi, varlık nişanesidir"
banner327

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun Milletvekili ve MHP Grupbaşkanvekili Erhan Usta, yaptığı açıklamada; "Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. yıl dönümünü milletçe büyük bir şevk, heyecan ve gururla yâd ve idrak ediyoruz." dedi.

Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın basın açıklaması şöyle:

Cumhuriyetimiz; istiklali uğruna fedakârca çırpınarak, kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçalayan,1919’da Samsun’dan başlayan ve 1923’de Ankara’da sonuçlanan var olma azmi ile bağımsız yaşama isteğinin tacı, milli iradenin muhteşem bir eseri ve zulme meydan okuyan, zalime rest çeken, batıl inanç ve hain hesaplara namus mücadelesinin rehberliğiyle karşı koyan kahraman bir neslin emanetidir.

Tarih boyunca, birçok kahramanlık göstermiş, devlet olmanın onuruna, millet olmanın haysiyetine sahip olmuş, emperyalist emeller tarafından tarihten silinmeye ya da küçük bir coğrafyaya sıkıştırılmaya çalışılan büyük Türk milleti, kaderinin ve kardeşliğinin önüne geçmeye, geleceğini ve geçmişini karartmaya teşebbüs eden tüm planları, tüm projeleri hezimete uğratmış, bedeli ne olursa olsun teslim olmayacağını ispatlamıştır.

Cumhuriyet askeri zaferler kadar, her safhası düşünülmüş, her aşaması planlanmış, her yönüyle millet egemenliğine odaklanmış milli stratejinin ürünüdür. Şüphesiz ki Türkiye Cumhuriyeti’ni; herhangi bir farklılık ve ayrım kabul etmeyen, cepheden cepheye koşan, dişinden tırnağından arttırdığı ne varsa vatanın selameti için feda eden Türk milletinin tamamı kurmuştur. Külfet ve çilelere herkes katlanmış, herkes Cumhuriyet’in birleştirici şemsiyesinin altında toplanmıştır.

29 Ekim 1923 zulme meydan okuyanların mükâfatıdır. 29 Ekim 1923 ıstırap dolu yılların, işgalle geçen karanlık dönemlerin, açılmamak üzere kapandığı, Türk milletinin hiç kimsenin tutsağı olmayacağı, mukadderatına kendisinin hâkim olacağı, geçmişte

olduğu gibi gelecekte de tam bağımsız yaşayacağını ilan ettiği tarihi bir gündür.

Cumhuriyetimiz etnik kökeni ve mezhebi ne olursa olsun, tüm şehit ve gazilerimizin hediyesidir. Üzerinde yaşadığımız ve ecdat kanlarıyla sulanmış bu topraklar, bu bayrak, bu devlet ve bu Cumhuriyet hepimizin şeref simgesi, varlık nişanesidir. 93 yıllık Türkiye Cumhuriyetinde hiç kimse yabancı görülmemiş, hiç kimse ötekileştirilmemiş, hiç kimse dışlanmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti, tarihte kurulan Türk devletlerinin bir devamı olarak Allah’ın izniyle varlığını sürdürecektir. Bu, sürekli yenilenen, sürekli oluş halinde olan, zengin ve bereketli bir geçmişten, parlak ve tertemiz bir istikbale kanat açan büyük Türk milletinin son kararıdır.

Bu çok anlamlı tarihin yıldönümünde, aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün kurucu kahramanları ve şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyor, hepsine Yüce Allah’tan rahmet diliyorum.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 14:56
YORUM EKLE