Alexa


Devlet Bahçeli; Bize göre, dünden bugüne Türk kadını

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada 8 Mart Kadınlar Günü münasebetiyle açıklamada bulundu.

MHP 07.03.2017, 11:28 07.03.2017, 14:05
Devlet Bahçeli; Bize göre, dünden bugüne Türk kadını

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli Partisinin grup toplantısında;  8 Mart Kadınlar Günü münasebetiyle verdiği mesajda; "Bize göre, dünden bugüne Türk kadını; Maddenin karanlığı içinde ruhun aydınlığıdır. Umutsuzluğun karanlığı içinde huzurun aydınlığıdır. İhtirasların karanlığı içinde faziletin aydınlığıdır. Cehaletin karanlığı içinde şefkatin aydınlığıdır. Kavganın karanlığı içinde sevgi ve bağlılığın aydınlığıdır." dedi.

Kadının her alanda olması, her seviyede temsil edilmesi gerektiğini gerektiğini söyleyen Devlet Bahçeli;  Türk kadını yeterli ve istenilen ölçülerde değilse de, hayatın merkezinde bulunarak sosyal, siyasal ve ekonomik faaliyetlere katılmıştır. Ne var ki, mesela siyasette kadın denilince yalnızca milletvekili seçilmesi, Meclis albümünde güleç yüzle gösterilmeleri adet haline gelmiştir. Asıl hedef bunun daha da üstü, daha da ötesi olmalıdır. Kadın, demokrasinin en aktif yüzüdür. Ve siyasal katılımın, siyasal temsilin her aşama, kademe ve karesinde yer almasının önünde suni engeller dışında hiçbir mahzur yoktur. Unutmamak gerekir ki, demokrasinin uygulanmasını ve gelişmesini engelleyen etkenler ile kadın haklarının ihlal edilmesine yol açan hususlar bir ve aynıdır. Maalesef Türk kadını ihmal ve ilgisizliklere mahkûmdur. "şeklinde ifade etti.

Türk kadınının ihmal ve ilgisizliklere mahkûm bulunduğunu ve kendilerini bu durumun rahatsız ettiğini belirten Bahçeli şöyle konuştu: "Bilhassa tüm yasal düzenleme ve emniyet tedbirlerine rağmen hala kadına yönelik şiddetin durdurulamamış olması büyük bir ayıp ve kayıptır. Şiddeti doğuran sosyal hastalık ve açmazlar tedavi edilememektedir. Şiddeti tetikleyen psikolojik faktörler, ömrünü çoktan doldurmuş bazı geleneksel davranış ve teamüller karabasan gibi kadınlarımızı tehdit etmektedir. Toplumsal bünyemiz, ne acıdır ki, kışkırtılmış erkeklikle, bastırılmış kadınlık arasında sıkışmıştır. Bu mesele, öncelikle alanlarında uzman değerli bilim insanlarının çözüm önerileri getirerek yeni bir ufuk açması ve üstesinden gelmesi gereken toplumsal bir sancıdır. Eğer kadına şiddet varsa, medenilik ya yok, ya da tartışmalıdır. Eğer kadın en ağır saldırı ve cinayetlere maruz kalıyorsa, ilkel dürtüler toplumsal huzuru iliklerine kadar sömürüyor demektir. Kadına, yani insana, acımasızca kıyılıyorsa ne adamlıktan, ne insani erdemlerden, ne de hoşgörü ve yükselişten asla bahsedilemeyecektir."dedi.

Şiddet sökün ederken kadınların feryadı insanlığın utanç çığlığıdır.

Bahçeli ayrıca; "2011 yılında ülkemiz tarafından imzalanan ve onaylanan, onaylayan ülkeler bakımından 1 Ağustos 2014 tarihi itibariyle yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’nde ise kadına yönelik şiddet, Bir insan hakları ihlali ve kadınlara yönelik ayrımcılığın bir biçimi olarak anlaşılmaktadır. Kadına yönelik şiddet; bir insan hakkı ihlali ve ayrımcılık biçimi olarak kültürel, ekonomik, coğrafi sınır tanımaksızın tüm dünyada varlığını sürdürmektedir. Diyoruz ki, kadına şiddet dursun, aileler huzurla buluşsun. Kadına uzanan eller kırılsın, adalet yerini derhal bulsun. Fiziksel şiddet, cinsel şiddet, psikolojik şiddet, ekonomik şiddet bitsin; Türk kadını hak ettiği parlak ve insani gelişmişlik seviyelerine mutlaka ve bir an önce ulaşsın. Milliyetçi Hareket Partisi, kökeni ve anasının dili ne olursa olsun şerefli Türk kadının her zaman destekçisi, sözcüsü ve yanında duran gücü olacaktır." diye kaydederek; 

Bu vesileyle aramızda bulunan saygıdeğer hanımefendiler başta olmak üzere, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, hepsine sağlık, mutluluk, başarı ve ebedi saadetler diliyorum.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
17°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P