Devlet Bahçeli: KKTC Kararı İsabetli

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli Türkgün gazetesi Ankara Temsilcisi Kadir Yıldız'a verdiği röportajda KKTC’nin önümüzdeki yıl yapılacak zirveye davet edilmesi kararını isabetli buldu.

MHP 31.12.2021, 10:37 31.12.2021, 11:18
Devlet Bahçeli: KKTC Kararı İsabetli

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Türkgün gazetesi Ankara Temsilcisi Kadir Yıldız'a verdiği röportajda KKTC’nin önümüzdeki yıl yapılacak zirveye davet edilmesi tam isabet bir karar olduğunu söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Türk Dünyası 2040 Vizyonu

"Bu haritada bağımsızlıklarının 30’uncu yıl dönümünü kutlayan Türk Cumhuriyetleri ve Türk kültürünü yaşayan topluluklar olmak üzere 32 ayrı bölge gösterilmiştir.  Bundan hiç kimsenin gocunmasına gerek yoktur. Türk Dünyası 2040 Vizyonu ise Türk devletlerinin ortak çıkarlarının bulunduğu muhtelif alanlarda geleceğe dönük işbirliğine rehberlik edecek stratejik bir belge olarak kabul edilmiştir. 15 Kasım 2021’de kuruluşunun 38’inci yıl dönümünü kutladığımız KKTC’nin önümüzdeki yıl yapılacak zirveye davet edilmesi tam isabet kaydeden bir karar olmuştur. Türk Dünyası 2040 Vizyonu, üye devletlerin, halklarının ihtiyaç ve isteklerine hizmet etmek için idari kapasitelerini daha da geliştirmeleri adına bireysel ve ortak eylemi yönlendirecektir. 

Türk Devletleri Teşkilatı’nı destekliyoruz.

Dört ana ilkeye dayanan vizyon, her üye devleti halihazırda mevcut uluslararası taahhütlerine halel getirmeksizin, milli temelde ve bir grup olarak daha güçlü kılmayı vaat eden stratejik bir yaklaşım sağlamaktadır. Türk Devletleri Teşkilatı’nın inşa etmeyi amaçladığı işbirliği, gelişme ve dayanışma alanı, kardeşlik bağıyla kurulan karşılıklı çıkarlar, güven ve saygıya dayanmayı hedefliyor. Daha geniş hedefleri göz önüne alındığında, diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlarla olumlu etkileşimin bu Teşkilat için kilit bir eylem planı olacağı anlaşılıyor. Parti olarak Türk Devletleri Teşkilatı’nı bütün yüreğimizle destekliyoruz. "

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)