Alexa

Erhan Usta; Durum Çok Vahim!

MHP Samsun Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, durumun çok vahim olduğunu, Her gün yeni bir olay, Türkiye ekonomisini biraz daha darboğaza soktuğunu dile getirdi.

Erhan Usta; Durum Çok Vahim!
banner327

MHP Samsun Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM genel Kurulunda yaptığı konuşmada; Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri, ekonominin bütün unsurlarındaki bozulmaları Meclis olarak araştırılması için MHP Grubu olarak bir grup önerimiz olmuştu. Ancak, AKP’li vekiller tarafından bu öneri kabul edilmedi dedi. Erhan Usta, durumun çok vahim, olduğunu belirtti.

ADANA'DA YAŞANANLARI GÖRDÜK

Usta; “Her gün yeni bir olay, Türkiye ekonomisini biraz daha darboğaza doğru, sıkıntıya doğru sürüklediğini belirterek; "Bir muhalefet milletvekili olarak, Hükûmeti denetleme faaliyetimizin bir gereği olarak bu konunun tekrar gündeme getirilmesinin çok önemli ve yerinde olduğunu düşündüğüm için bu konuşmayı yapacağım” şeklinde ifade etti."

Usta daha sonra “Türkiye hem içeriden hem de dışarıdan hakikaten kuşatılmış durumda ve ülkemiz zor günlerden geçiyor. Bir yandan PKK'nın hain terör eylemleri devam ediyor. Adana'da yaşananları gördük, her gün bir yerde bir terör eylemi oluyor. FETÖ'yle mücadele devam ediyor. Tabii ki bu mücadelenin ekonomide yarattığı, toplumda yarattığı gerginlikler var, sıkıntılar var." dedi.

CİDDİ BİR ALGI BOZULMASI VAR

Diğer taraftan, gündemimizde, Sayın Başbakan açıkladı, mart ayında referandum şeklinde bir gündem maddesi var. Bunun piyasalar üzerinde yarattığı bir gerginlik olacak. İş dünyası tarafında ciddi bir tedirginlik, gerginlik var. Dış politikada, bakıyorsunuz, maalesef, dış politika bugüne kadar Fetullahçı terör örgütüne teslim edildiği için ve dışarıda Türkiye'yi hep onlar anlattığı için bugün aleyhte konuşuyorlar ve Türkiye algısı yurt dışında çok bozulmuş durumda. Ciddi bir algı bozulması var” şeklinde değerlendirmelerde bulundu

"Avrupa Parlamentosu tarafından sıkıştırılmış durumdayız"

Milletvekili Usta, Avrupa Parlamentosunun kararını kabul etmediklerini ancak bu kararın siyasi sonuçlar doğurabileceğini öne sürerek, “Bugün sabahleyin Avusturya'nın Türkiye'ye silah ambargosuna ilişkin aldığı bir karar var. Yani, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği tarafından sıkıştırılmış durumdayız. Fırat Kalkanı operasyonunun 94'üncü günündeyiz. Burada ciddi bir sıkıntı var. Dün orada şehitlerimiz oldu. Suriye rejim güçleri diyoruz ama arkasında, güya bugün müttefikimiz olan Rusya var mı yok mu, bilmiyoruz. Oradan sıkışmış durumdayız. Dolayısıyla, böyle bir durumda, şimdi, ekonomideki göstergelerin de her birinin bozulduğunu da dikkate alırsak hakikaten bunların ekonomi üzerinde önümüzdeki günlerdeki yansıması çok daha fazla, çok daha kötü olabilecektir." dedi. 

CİDDİ BİR SIKINTI VAR

Bugün, dolar kurunun 3.47'ye çıktığını belirten Usta; "Hani "Dolar inse ne olur, çıksa ne olur?" şeklinde birtakım beyanatlar oldu. Bunlar son derece yanlış. Dolar hem firmaları etkileyecek hem ekonominin genelini enflasyon yoluyla etkileyecek hem de bütçe gelirlerimizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bakın, ciddi ölçüde bu son çeyrekte firmalar kambiyo zararı yazacak, bunun kurumlar vergisi üzerindeki etkilerini göreceğiz. Dolayısıyla, tepeden tırnağa her şeyi etkileyecek bir unsurdur. Merkez Bankasının çalışmalarına göre kurda geçişkenlik yüzde 15'tir yani kur 10 puan arttığı zaman enflasyon 1,5 puan artıyor. Dolayısıyla burada ciddi bir sıkıntı var, bunu görmemiz lazım. Firmaların açık pozisyonları var. Dış borçlar 421 milyar dolar; ödeme sorunları var, sıkıntıları var. Bu ülke her yıl 220 milyar dolar dış finansman yapmak durumunda. Bakın, BETAM'ın en son açıkladığı verilere göre üçüncü çeyrek için Türkiye'nin büyüme tahmini 0,1 arkadaşlar. Türkiye sıfır büyümeye kadar geldi bakın, çeyrekler bazında baktığımızda. Yıllıkta da Hükûmetin 3,2'lik tahminine karşın BETAM yüzde 2,6 tahmini yapıyor” dedi.

HÜKÜMETE BASKI GELECEKTİR

Samsun Milletvekili Erhan Usta;  “Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda, bir an evvel ekonomideki güven ve beklentileri düzeltmemiz lazım. Ekonomi ayağımızın altından kayıp gidiyor, Dolayısıyla, Meclis olarak da bizim yapmamız gereken mutlaka çok önemli işler var ve bu durumda -en büyük risk de- maliye politikasının gevşetilmesi konusunda Hükûmete baskı gelecektir. Hükûmet maliye politikasını da genişletirse bir yandan cari açık, bir yandan bütçe açıkları, bu iki açığı bizim ekonomimiz kaldıramayacaktır. Ben bu risklere dikkati çekmek istedim” dedi.
 

 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 14:06
YORUM EKLE