Alexa

Erhan Usta Genç Nüfusa Dikkat Çekti

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erhan Usta, TBMM Genel Kurulunda atanamayan sağlıkçıların sorunlarına değinde.

Erhan Usta Genç Nüfusa Dikkat Çekti

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta; Atanamayan sağlıkçıların sorunlarını masaya yatırdı.350 Bin Eğitilmiş işsiz olduğununa vurgu yapan Usta,henüz ataması gerçekleşmeyen sağlık çalışanlarını dile getirerek,"Belli seviyelerde, kimisine lise düzeyinde, yüksekokul düzeyinde, fakülte düzeyinde eğitimler vermişiz fakat bunların çalışması için ne kamuda ne de özelde imkân sağlayamamışız. 350 bin tane genç eğitilmiş fakat iş bulamıyor. Bunların istihdamına ilişkin çözümlerin de bir an evvel Hükûmet tarafından bulunması gerekir” diye kaydatti.

Bu sorunların sadece sağlıkta olmadığını, eğitim-istihdamı da dahil neredeyse hiçbir alanda planlama olmadığını belirten Erhan Usta, ekonominin yeteri kadar büyümemesinin bir problem olduğunu ifade ederek, sunun organizasyon bozukluğundan kaynaklandığını kaydetti.

HATADAN ZİYADE PLANLAMA YOK

Samsun Milletvekili Erhan Usta; Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulmasını şayet kurtulmadığı taktirde  Türkiye'nin çok daha fazla gerilere gideceğinin altını çizerek; “Türkiye bu tuzaktan kurtulamadığı gibi, 2008 yılında yakaladığı 10 bin dolar kişi başı gelir seviyesinden 8 bin dolarlara kadar da gerilemiş bir Türkiye'yi görüyoruz, o da nominal düzeyde, reele çevirdiğimizde gerileme çok daha fazla. İşte, bunun temelinde bir sürü organizasyon bozukluğunun yanı sıra eğitim, istihdam planlamasındaki hatalar da başı çekiyor. Hatadan da ziyade planlama yok.” diye belirtti.

ErhanUsta, “Bu kadar çok yanlışlık yapan bir ülke. En büyük varlığımız gençlerimiz diyoruz. Genç nüfusunu bu kadar kolay heba etmesi bir ülke açısından düşünülemez, maalesef Türkiye bunları yaşıyor” diyerek endişesini dile getirdi.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325