Alexa

Erhan Usta; MHP'nin Mesut Barzani Konusundaki Tavrı Nettir

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, sözde Kürdistan bayrağının Havalananına ve Başbakanlık odasına asılmasına tepki gösterdi.

Erhan Usta; MHP'nin Mesut Barzani Konusundaki Tavrı Nettir
banner327

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Meclis Genel Kurulu’nda partisi adına yaptığı konuşmada sert ifadeler kullanarak, Türk milletine kefen biçen bir çürümüşün, Türkiye’de bir şey yokmuş gibi ağırlanmasının, milli gururu incittiğini, milli vicdanları sarstığını ve rahatsız ettiğini belirtti.

EERHAN USTA SERT ÇIKTI

Erhan Usta konuşmasında; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Başbakan Binali Yıldırım’ın Erbil’e yaptığı ziyaretleri sırasında, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi adı altında bir bayrağın Irak bayrağıyla birlikte asıldığı görülmüş ve yaşanmıştır. Irak’ın kendi iç meselesidir. Bu bizi doğrudan ilgilendirmeyecektir. Ama aynı bayrağın Türkiye’de, Türk bayrağına eş tutularak asılması bir skandaldır; aymazlıktır ve rezalettir.” Dedi.

BU BİR KOMPLU MU?

Erhan Usta; sert ifadelerle sözde kürt bayrağının Türkiye’de asılmasına tepki göstererek tepkisini dile getirerek sordu; “İstanbul’da, bu sözde bayrağın dalgalanmasına kim izin vermiştir? Barzani bayrağının dalgalanması bir bürokrat şuursuzluğunun mu eseridir; Yoksa önü arkası düşünülmüş bir komplonun mu parçasıdır?” diye kaydettikten sonra  sözlerine şöyle devam etti:

PEŞMERGE NE ZAMAN SAHİP OLMUŞ?

Sayın Cumhurbaşkanı bundan haberdar mıdır? Sayın Başbakan, Çankaya’da Barzani’yle konuşurken, arkasına dönüp “Nedir bu bayrak, kim koydu buraya” diyebilmiş midir? Peşmerge, ne zamandır bayrağa sahip olmuştur? Türkiye, ne zamandır Irak’ın kuzeyinde bağımsızlık için referandum yapmaktan bahseden, cezaevinde tutuklu bulunan HDP’lilerin bırakılmasıyla ilgili görüş sarf eden peşmerge kalıntısının bayrağını tanımıştır? 

TÜRK MİLLETİNE KEFEN BİÇENLER...

Bizim, Barzani’nin bayrağını vatan semalarında, Başbakanlık odalarında görmeye tahammülümüz hiç bir şekilde yoktur. Bu kişi önce PKK’ya desteğinin ve şehitlerimizin hesabını vermelidir. Bu kişi, Türkiye’ye kurduğu tuzakların bedelini ödemelidir. Türk milletine kefen biçen bir çürümüşün, Türkiye’de hiç bir şey olmamış gibi ağırlanması milli gururu incitmiştir. milli vicdanı sarsmış ve rahatsız etmiştir. Bizim buna onayımız asla yoktur. Tepkimiz şiddetli ve tavizsizdir” diyerek, Bahçeli’nin bugünkü Grup Toplantısındaki sözlerini hatırlattı.

ERHAN USTA'DAN BÖKE'YE CEVAP:

“Her konuda bir sözü olan Sayın Bahçeli'nin belki de kendi seçmenlerine anlatacağı bir şey olabilir. Henüz bir şey duymadık kendisinden" diyen CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke’nin sözlerine de cevap veren Erhan Usta şöyle konuştu:

“Dün CHP sözcüsünün de bir açıklaması oldu, ‘Sayın Bahçeli'nin bu konuyla ilgili milyonlarca seçmenine söyleyeceği belki bir şey olabilir’ şeklinde bir ifadesi oldu. Milliyetçi Hareket Partisinin bu konudaki tavrı nettir. Eğer geçmiş konuşmalarımızda Genel Başkanımızın ifadelerini takip etmiş olsalardı, mesela, 8 Haziran 2010'da, 15 Aralık 2015 tarihinde, Barzani'nin Türkiye'de zamanın Dışişleri Bakanı ve Başbakan tarafından karşılanmasına karşı verdiği tepkiyi, çok net bir şekilde görebileceklerdi” dedi.

ÇOK MUĞLAK BİR AÇIKLAMA

Sayın Başbakan'ın bugün konuya ilişkin gruptaki konuşmasını değerlendiren Usta, Başbakan’ın açıklamasını çok muğlak bulduğunu ifade ederek; “Burada net bir tavır bekliyoruz. Türkiye olarak, Kürdistan Bölgesel Yönetimini hakikaten tanıyor muyuz, tanımıyor muyuz? Türkiye'nin bu konudaki politikası nedir? Bu konu ortada bırakılacak bir konu değildir” ifadelerini kullandı.


 

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2017, 22:07
YORUM EKLE