Erhan Usta: Türkiye Bir Tercih Noktasına Getirilmemeli

MHP Grup Başkanvekili Usta, Türkiye ile AB ilişkilerini değerlendirmek üzere görevli olan Fransız Senatörler Reichardt ve Leconte’u kabul etti.

MHP 29.04.2017, 11:52 29.04.2017, 12:14
Erhan Usta: Türkiye Bir Tercih Noktasına Getirilmemeli

MHP Grup Başkanvekili Usta, Türkiye ile AB ilişkilerini değerlendirmek üzere görevli olan Fransız Senatörler Reichardt ve Leconte’u kabul etti.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Fransa Cumhuriyetçiler Grubu Bas-Rhin Senatörü ve Avrupa İşleri Komisyonu Başkan Yardımcısı Andre Reichardt ile Fransa dışında yaşayan Fransızları temsil eden Senatör Jean-Yves Leconte'nin de yer aldığı heyeti, MHP Grup toplantı salonunda kabul etti.

Usta, iki ülke ilişkilerini önemsediklerini ve Fransa'nın stratejik bir ortak olduğunu belirtti. Türkiye'nin zaman zaman Avrupalı dostlarına kendini anlatmakta zorlandığını ifade eden Usta, AKPM'nin "Türkiye'nin siyasi denetime alınması" kararının Türkiye açısından hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu, bunu gerektirecek bir altyapının da mevcut olmadığını, dolayısıyla bu kararı haksız ve siyasi bir karar olarak gördüklerini söyledi.

15 Temmuz'un Avrupalı muhataplar tarafından anlaşılamadığını düşündüklerini söyleyen Usta, "15 Temmuz, sadece seçilmiş hükümete karşı olan bir hareket değil. Türk milletinin tamamına ve Türk devletine karşı yapılmış bir kalkışma hareketi olarak görüyoruz." dedi.

"Normal yöntemlerle sürdürmek zor"

FETÖ ile mücadelede hukuk içerisinde kalınması konusunda hükümeti çok ciddi şekilde uyaran bir siyasi parti olduklarını vurgulayan Usta, bu mücadeleye bir yandan da destek verdiklerini bu mücadelenin hiçbir şekilde aksatılmadan, esnetilmeden yürütülmesini istediklerini ve yapılan işlerin de evrensel hukuk normlarına uygun olarak yürütülmesini sürekli tavsiye ettiklerini vurguladı. Türkiye'nin OHAL konusunda sürekli eleştirildiğini anımsatan Usta, bu mücadelenin normal yöntemlerle ve mevzuat içerisinde sürdürülmesinin çok zor olduğunu ve hızlı karar alınması gerektiğini, bu yüzden MHP olarak OHAL'i desteklediklerini söyledi.

"AB konusu soğukkanlılıkla değerlendirilmeli"

Türkiye'de Avrupa Birliği'ne (AB) girmenin bir devlet politikası olduğuna dikkati çeken Usta, bunu birçok yönüyle önemsediklerini söyledi.

Erhan Usta, şöyle devam etti:

"Biz bu süreci de olumlu bir şekilde sonuçlandırmak istiyoruz. Ancak, bizim bu kadar gayretimize rağmen Türk bürokrasisinde, siyasetçisinde ve halkında yaygın olan görüş; yine bize haksızlık edildiği şeklindedir. MHP olarak bundan sonraki süreçte müzakerelerin elbette sürdürülmesinden yanayız. Olumlu bir şekilde sonuçlanması arzu ediyoruz ama artık milli onurumuzun hiçbir şekilde de zedelenmemesi gerekir. Ben kişisel olarak bu olayların iki taraf açısından da soğukkanlılıkla değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye, Avrupa Birliği'nden gelen bu olumsuz mesajlar sonrasında bir tercih noktasına getirilmemeli."

Referandum meşru”

Halk oylaması sürecine değinen Usta, 16 Nisan'da sandıktan yüzde 51,4 "evet" oyu çıktığını, "evet" ile "hayır" tercihleri arasındaki farkın da yaklaşık 1,4 milyon kişi olduğunu ifade etti. Usta, "Referandumun meşruiyeti açısından herhangi bir sorun yoktur. Tamamen meşrudur." değerlendirmesini yaptı.

Usta, "Bugün Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporu çıktı. Orada 'Anayasa paketinin değiştirilmeden uygulanması halinde Türkiye ile katılım müzakerelerinin askıya alınması' çağrısı yapıldı. Bunu hiçbir şekilde kabul etmek mümkün değildir. Buradaki sorunun ne olduğunu da biz anlayabilmiş değiliz." ifadesini kullandı.

"AKPM kararını beklemiyorduk "

Senatör Andre Reichardt ise Fransız Senatosu Dışişleri Komisyonunca Türkiye ile AB ilişkilerini değerlendirmek üzere görevlendirildiklerini ve bu görevlerinin iki yıldır devam ettiğini söyledi. Reichardt, "Bizim ziyaret programımızdan iki gün önce AKPM, Türkiye'yi denetim sürecine alma kararı verdi. Bu, bizim hiç beklemediğimiz bir şeydi." diye konuştu.

Heyetin, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin sorularını yanıtlayan Usta, heyete, yürürlükte olan sistemi ve cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getirdiği değişiklikleri anlattı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)