Alexa

Kalaycı'dan MHP'nin 3600 ek gösterge vaatlerini kapsayan değerlendirme

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI, TBMM Genel Kurulunda MHP’nin 3600 ek gösterge vaatlerini de kapsayan Kanun Teklifi” hakkında konuştu.

Kalaycı'dan MHP'nin 3600 ek gösterge vaatlerini kapsayan değerlendirme

Konya Milletvekili Sayın Mustafa KALAYCI’nın TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada “MHP’nin 3600 ek gösterge vaatlerini de kapsayan Kanun Teklifi” hakkında basın açıklamasında bulundu.

EK GÖSTERGE UYGULAMASINDAKİ ADALETSİZLİK GİDERİLMELİ

Memurlar için ek gösterge çok önemli olduğunu belirten Kalaycı; "3600 ek gösterge kritik eşiklerden biridir. 3600 ek göstergenin özellikle emekli aylığına önemli yansıması bulunmaktadır. Bugün birçok görev ve meslek grubunda çalışan memurlar birinci derece kadroya geldikleri zaman 3600 ek göstergeyi almaktadır. Ancak ek gösterge uygulamasında adaletsizlikler bulunmakta, emsalleri aldığı halde birçok görev ve meslek grubunda çalışanlar 3600 ek göstergeden yararlanamamaktadır." diyerek şu açıklamayı yaptı:

Nitekim; 1'inci derece kadroya geldikleri halde; 

•    Öğretmenler,
•    Polisler, uzman çavuşlar ve uzman jandarmalar,
•    Kamu avukatları ve hukukçuları,
•    Mahalli idarelerin daire başkanları, üniversite genel sekreter yardımcıları,
•    Hemşire ve bazı sağlık çalışanları ile din görevlileri
•    Gelir uzmanları, defterdarlık uzmanları, denetmenler, araştırmacılar,
•    Müdürler, şube müdürleri 

3600 ek gösterge alamamaktadır. Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar ise hiçbir surette ek gösterge alamamaktadır.

MHP'nin 3600 ek gösterge vaatlerini kapsayan değerlendirme:

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek gösterge cetvellerinin bir bütün olarak yeniden ele alınması kaçınılmaz hale gelmiştir. Türkiye KAMUSEN ek gösterge konusunda da kapsamlı bir çalışma yapmıştır. Bu çalışmadan da yararlanarak ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin 3600 ek gösterge vaatlerini de içerecek şekilde hazırlayıp, Meclis Başkanlığına verdiğim Kanun teklifinde, 657 sayılı Kanunun eki cetveller detaylı bir şekilde ele alınmış ve ek gösterge rakamları tüm hizmet sınıfları için hiyerarşik sıra ile yeniden belirlenmiştir. Yardımcı hizmetler sınıfında bulunan personel de ek gösterge kapsamına alınmıştır. 

Ayrıca, üst derecelerde boş kadro bulunmaması nedeniyle derece yükselmesi yapamayan memurların, boş kadro olup olmadığına bakılmaksızın öğrenim durumları itibarı ile yükselebilecekleri en üst kadro derecelerine kadar gidebilmesi sağlanmıştır. 

Böylelikle ek gösterge uygulamasındaki mevcut sorunlar ve adaletsizliklerin giderilmesinin yanında, memurlar ve emeklilerin maaşlarında kısmi de olsa artış sağlanması amaçlanmıştır. 

Ek gösterge uygulamasında yaşanan sorunlara ve eşitsizliklere köklü çözüm getiren Kanun Teklifimizin bir an önce gündeme alınarak yasalaşmasını diliyorum. Milliyetçi Hareket Partisi olarak sözümüz sözdür, 24 Haziran Seçim Beyannamemizde ne söylemişsek gerçekleşmesi için çalışıyoruz, gereğini de inşallah yapacağız.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:21
YORUM EKLE