Kamil Aydın'dan Davutoğlu'na 'Amed' Tepkisi!

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Kamil Aydın, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na "senin Asurca sevginin sebebi nedir?" sordu.

MHP 19.09.2021, 17:10 14.11.2021, 18:16
Kamil Aydın'dan Davutoğlu'na 'Amed' Tepkisi!

Kamil Aydın, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun 'AMED' ifadesini değerlendirerek, "Asurca sevginin sbebi nedir?" diye sordu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı MHP MYK Üyesi Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ahmet Davutoğlu'nun partisinin il kongresine katılmak üzere Denizli'de yaptığı konuşmalarda MHP Lideri Devlet Bahçeli'yi ağır ithamlarda bulunmasını ve Diyarbakır'ı 'Amed' olarak ifade etmesini değerlendirdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aydın'ın Tşitter paylaşımı şöyle:

Asurca Sevginin Nedeni Nedir?

"Sn Davutoğlu; dün aynen büyük Ermenistan ve büyük Kürdistan senaristleri Sykes ve Picot gibi Sivas’ın doğusunu Türk’e reva görmedin. Bugün ise Türkiye’nin diğer kadim şehirlerini etnik kökenlere göre yeniden isimlendirmeye çalışarak boyunu aşan ders bir yana bölücülük yapıyorsun. PKK’nın kadim şehrimiz Diyarbakır’a Amed demesinin nedeni Asurcaya olan sevgisinden değil, Türk’e ve Türkçeye hasımlığındandır. Sn Davutoğlu senin Asurca sevginin nedeni nedir? Eğer stratejik bilimsel bir derinlik söz konusu ise ismini Amed yaparak daha “ders verici” olabilirsin."

Ahmet Davutoğlu Ne söyleledi?

Bir Iraklı gazeteci ile yaptığım söyleşide Amed ifadesini kullandım diye ‘Diyarbakır diyeceksin' diyerek hitapta bulunuyor. Ben öyle ikide bir ayar verdiğin Tayyip Erdoğan değilim. Bana kimse ayar veremez... Bize kimse ayar veremez. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da kimse yapacaksın, edeceksin vurgusu ile konuşamaz.... Diyarbakır'ın tarihte iki ismi var. Amed ve Diyarbekir. Baksın biraz araştırsın. Araştırmadan konuşmasın. Amed ne Türkçe, ne Kürtçe, ne de Zazaca… Amed Asurcadır. Biraz tarih okusun. Daha Türkmen tarihini bilmeyeceksin, Türkmen beyi olduğunu iddia edeceksin.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)